Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szwecja chce obniżyć VAT

0
Podziel się:

Chodzi o podatek naliczany w branży gastronomicznej, który zostanie od 1 stycznia 2012 roku obniżony z 25 proc. do 12 proc.

Szwecja chce obniżyć VAT
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Chodzi o podatek naliczany w branży gastronomicznej, który zostanie od 1 stycznia 2012 roku obniżony z 25 proc. do 12 proc. - zapowiedział w poniedziałek rząd w Sztokholmie.

Władze liczą, że obniżenie podatku przyczyni się do utworzenia nowych miejsc pracy w gastronomii. - _ Ma to być sposób na zwiększenie szans młodych ludzi i imigrantów na znalezienie pracy _ - powiedziała szwedzka minister gospodarki Maud Olofsson.

Niższa stawka podatku VAT ma również w założeniu zwiększyć konkurencję, obniżyć ceny w restauracjach, a także zmniejszyć biurokrację. Rząd zakłada, że pośrednio przyczyni się również do rozwoju sektora turystyki.

Obniżenie podatku ma być także odpowiedzią na oznaki wpływu spowolnienia gospodarczego strefy euro na gospodarkę Szwecji. Jak podano w komunikacie, obniżka podatku będzie kosztować budżet państwa w 2012 roku 5,4 mld koron (814 mln dolarów), w kolejnych latach 3,6 mld koron (543 mln USD).

Zmiany w systemie podatkowym będą musiały zostać jeszcze przegłosowane w parlamencie razem z budżetem jesienią bieżącego roku. Rządzący Szwecją drugą kadencję centroprawicowy rząd nie ma większości, opozycji trudno jednak będzie się sprzeciwić się tym planom.

Lewicowa opozycja twierdzi, że obniżka podatku od usług restauracyjnych będzie na rękę tylko najbogatszym i nie ma gwarancji, że przyczyni się do tworzenia nowych miejsc pracy. Jako przykład podawana jest Finlandia, gdzie w restauracjach od lipca 2010 roku obowiązuje mniejszy, 13-procentowy VAT; poprzednio wynosił 22 proc. Obniżka na razie nie przyniosła tam oczekiwanych efektów.

Szwedzki rząd chce zwiększyć efekt cięcia podatku VAT poprzez zwiększenie nakładów na szkolnictwo zawodowe wśród młodzieży i dorosłych.

Czytaj o propozycjach zmian podatków w Polsce
[ ( http://static1.money.pl/i/h/2/t156162.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/rewolucja;w;podatkach;zmiany;ktorych;chce;pis;dotkna;wszystkich,157,0,906141.html) Podatkowa rewolucja PiS. Co ma się zmienić? Jarosław Kaczyński zapowiedział przełom w systemie podatkowym. Przedstawił projekty trzech ustaw.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/92/t74588.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/rostowski;2012;r;bez;podwyzek;podatkow,36,0,903204.html) Podwyżki podatków? Ważna deklaracja - Zawsze robimy absolutnie wszystko, aby podatków nie podnosić.- zadeklarował minister finansów Jacek Rostowski.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/1/t135937.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/wieloletni;plan;finansowy;rzad;dazy;do;podniesienia;cit,37,0,811045.html) Wieloletni Plan Finansowy: Rząd dąży do podniesienia CIT Money.pl jako pierwszy przeprowadził analizę ekonomiczną Wieloletniego Planu Finansowego Państwa. Dochody tylko z podatku CIT w 2014 r. mają być o ponad 90 procent wyższe niż w 2010.
vat
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)