Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Szwedzi szturmują apteki. Boją się promieniowania

0
Podziel się:

W ciągu tygodnia dziesięciokrotnie wzrósł popyt na tabletki jodku potasu.

Szwedzi szturmują apteki. Boją się promieniowania
(sjlocke/iStockphoto)

W ciągu tygodnia dziesięciokrotnie wzrósł popyt na tabletki jodku potasu, które zabezpieczają organizm przed skutkami napromieniowania. To efekt paniki po eksplozjach w japońskiej elektrowni atomowej.

Wzmożony popyt na jodek potasu sprawił, że specyfiku zabrakło u dystrybutora leków zaopatrującego apteki.Eksperci twierdzą, że w Szwecji nie ma potrzeby zażywania tabletek. _ - To jest histeria, a przyjmowanie jodku może wywołać reakcje alergiczne _ - przestrzega Lennart Forsgren ze szwedzkiego Urzędu ds. Leków.

Jak podaje fińska agencja prasowa FNB, jodek potasu stał się popularnym i drogim towarem na aukcjach internetowych. W serwisie Ebay opakowanie 10 tabletek oferowane jest za 400 euro. Dotychczas spożywanie jodku zalecane jest jedynie w strefie ewakuacji w rejonie elektrowni atomowej Fukushima I.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/135/t135303.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/reaktor;dogasa;armia;usa;wspomoze;japonczykow,38,0,794662.html) Reaktor dogasa. Armia USA wspomoże Japończyków? Miejscowe ekipy ratunkowe są wyczerpane po czterech dniach nieustającej pracy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/207/t135119.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sasiedzi;japonii;zagrozeni;to;plotki,117,0,794741.html) Sąsiedzi Japonii zagrożeni? "To plotki" Światowa Organizacja Zdrowia WHO zapewnia, że nie ma dowodów by radiacja z uszkodzonej elektrowni Fukushima zagrażała innym krajom.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/150/t135318.jpg ) ] (http://galerie.money.pl/japonia;akcja;ratunkowa;utrudniona;przez;snieg;i;niska;temperature,galeria,5109,0.html) Trzęsienie ziemi i tsunami to nie koniec. W Japonii spadł śnieg Mróz i opady utrudniają akcję ratunkową - podają japońskie służby.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)