Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tak Barroso wyrzuca z pracy komisarza

0
Podziel się:

Podejrzany o korupcję były komisarz John Dalli wciąż utrzymuje, że jest
niewinny i nie podał się do dymisji. Barroso: nie ma wymogu pisemnej dymisji, wystarczy ustna.

Tak Barroso wyrzuca z pracy komisarza
(PAP/EPA)

Podejrzany o korupcję b. komisarz John Dalli wciąż utrzymuje, że jest niewinny i nie podał się do dymisji. Wywołany do tablicy szef Komisji Europejskiej Jose Barroso oskarża go o insynuacje i odpowiada listownie: nie ma wymogu pisemnej dymisji, wystarczy ustna.

Były maltański komisarz UE ds. zdrowia John Dalli wielokrotnie w wystąpieniach publicznych i w prasie dementował, że sam podał się do dymisji. W liście do Barroso zwrócił uwagę, że nie dostarczył do KE odpowiedniego oświadczenia. Dalli publicznie krytykował też w ostatnich dniach opóźnienia w KE w procesie przygotowywanej przez niego rewizji dyrektywy ws. wyrobów tytoniowych.

KE ujawniła mediom pisemną odpowiedź Barroso do Dallego. _ Zgodnie z traktatem UE, żadna forma pisemna nie jest wymagana dla oświadczenia o rezygnacji, i jest to nieodwołalne - napisał Barroso. - Nie ma więc podstaw do dalszych pytań o skuteczność Pańskiej rezygnacji _.

Barroso przypomniał w liście to, co wcześniej już mówili jego rzecznicy: że Dalli sam podał się do dymisji, po rozmowie z Barroso we wtorek i w obecności dwóch innych świadków - dyrektora generalnego służb prawnych KE oraz szefa gabinetu Barroso.

_ - Pańskie różne zarzuty i oskarżenia o nielegalne lub niewłaściwe zachowanie wobec Pana są niezrozumiałe. W związku z tym, chciałbym przypomnieć, że miał Pan w przeszłości w odpowiednim czasie kilka okazji, by zareagować na kwestie podniesione w dochodzeniu OLAF _ - napisał Barroso.

Barroso stanowczo zareagował także na wypowiedzi Dallego o opóźnianiu pracy nad rewizją dyrektywy tytoniowej. Szef KE nazwał te wypowiedzi _ insynuacjami _, które mogą mieć prawne konsekwencje. Podtrzymał, że rewizja dyrektywy tytoniowej jest przewidziana w programie pracy i KE to zrobi.

We wtorek w ub. tygodniu temu KE poinformowała, iż pochodzący z Malty komisarz podał się do dymisji w następstwie dochodzenia unijnego urzędu ds. walki z nadużyciami OLAF. Wykazało ono, że przedsiębiorca z Malty oferował szwedzkiej firmie tytoniowej Swedish Match - powołując się na kontakty z Dallim - wywarcie wpływu na przyszłą unijną legislację w sprawie tytoniu. Do transakcji nie doszło; OLAF nie znalazł dowodów na bezpośredni udział w sprawie Dallego, ale zdaniem unijnych śledczych _ był on świadomy tych zdarzeń _ i _ nic nie zrobił, by powstrzymać _ znajomego biznesmena.

Dalli kategorycznie odrzuca oskarżenia, twierdząc, że padł ofiarą manipulacji lobby tytoniowego. Twierdzi, że sam nie podał się do dymisji, ale został do niej zmuszony przez szefa KE.

Rzecznik KE mówił kilka dni temu, że _ w świetle wniosków OLAF było niemożliwe z politycznego punktu widzenia, by komisarz pozostał na stanowisku _.

Formalnie Komisja Europejska uznaje komisarza Dallego za niewinnego, dopóki nie zostanie udowodnione, że jest winien. Dlatego były komisarz będzie otrzymywał _ przejściową rekompensatę w wysokości 45 proc. swej dotychczasowej pensji przez okres trzech lat, w oczekiwaniu aż znajdzie nowe zatrudnienie albo przejdzie na emeryturę _. To ponad 8 tys. euro miesięcznie.

Ponadto - jak poinformowała KE - Dalli po 2,5 roku pracy w KE nabył uprawnienia do dożywotniej emerytury w wysokości 11,4 proc. podstawowej pensji. Dalli już za kilka miesięcy ukończy wiek emerytalny 65 lat, ale - jak wyjaśnia KE - będzie miał prawo do wypłaty emerytury dopiero po zakończeniu pobierania trzyletniej _ przejściowej rekompensaty _ za wcześniejsze opuszczenie KE.

Barroso zaakceptował już w poniedziałek kandydata na nowego komisarza z Malty - ministra spraw zagranicznych Tonio Borga. Ma on przejąć po Dallim - jeśli przejdzie procedurę nominacji - tekę zdrowie i ochrona konsumentów.

Zgodnie z procedurą po uzgodnieniu między Barroso a władzami Malty nazwiska nowego komisarza musi być on oficjalnie nominowany przez Radę UE, a następnie przesłuchany przez odpowiednią komisję Parlamentu Europejskiego.

Czytaj więcej w Money.pl
Afera korupcyjna w UE. Komisarz odwołany Przedsiębiorca powołując się na kontakty z wysoko postawionym urzędnikiem KE. Chciał przepchnąć korzystne dla swojej firmy ustawy.
Znany unijny komisarz zamieszany w korupcję Komisarz UE John Dalli wiedząc, że jego znajomy biznesmen usiłuje uzyskać korzyści finansowe od firmy tytoniowej w zamian za wpłynięcie na politykę tytoniową UE nic nie zrobił, by to powstrzymać - wyjaśnia biuro UE ds. walki z korupcją OLAF.
Podał się do dymisji. Po aferze antykorupcyjnej Jak poinformowała Komisja Europejska, dymisja komisarza UE Johna Dallego wchodzi w życie ze skutkiem natychmiastowym.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)