Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Sebastian Ogórek
|

"The Times": EBI wstrzymał finansowanie inwestycji w W. Brytanii. Element nacisku?

89
Podziel się:

Europejski Bank Inwestycyjny wstrzymał decyzje dotyczące przyznawania długoterminowych pożyczek dla Wielkiej Brytanii do czasu wyjaśnienia warunków wyjścia kraju z Unii Europejskiej - poinformował we wtorek dziennik "The Times".

Gazeta zwróciła uwagę, że w ubiegłym roku EBI udzielił na inwestycje w Wielkiej Brytanii pożyczek o łącznej wartości 6,9 mld funtów (7,5 mld euro), a w tym roku zaledwie 1,4 mld funtów (1,5 mld euro). Według informacji gazety niemal wszystkie tegoroczne umowy podpisano w pierwszych trzech miesiącach roku, przed formalnym rozpoczęciem procedury wyjścia W. Brytanii z UE.

Zbliżone do EBI źródło gazety powiedziało, że decyzje w sprawie pożyczek dla Wielkiej Brytanii pozostaną wstrzymane do czasu porozumienia o opuszczeniu Wspólnoty.

W przesłanym dziennikowi oświadczeniu EBI podkreślił, że "w ciągu dwóch lat Wielka Brytania przestanie być stroną traktatów, co oznacza, że nie będzie członkiem EBI". Zaznaczono, że w związku z tym konieczne jest "dołożenie szczególnej staranności, jeśli chodzi o operacje finansowe kończące się po 2019 roku".

* *Jak żyć po brexicie? Premier May ma plan * *

Zdaniem "Timesa" zwłoka związana z rozpatrywaniem wniosków do EBI o pożyczki może opóźnić nowe projekty i zwiększyć koszty związane z finansowaniem inwestycji, m.in. farm wiatrowych, szkół, budynków uniwersyteckich i nowych szpitali.

Rzecznik organizacji Universities UK, która zrzesza czołowe brytyjskie uczelnie, przyznał, że brak decyzji EBI w sprawie finansowania stanowiłby problem. Dodał, że w ubiegłych latach korzystając z tego źródła finansowania możliwe było budowanie nowych ośrodków badawczych i nauczania.

Brytyjskie ministerstwo finansów podkreśliło w oświadczeniu, że "dopóki Wielka Brytania pozostanie w Unii Europejskiej, brytyjskie firmy powinny mieć dostęp do finansowania z EBI na takich samych zasadach jak inne państwa członkowskie".

Wielka Brytania ma obecnie 16 proc. udziałów w EBI.

Z Londynu Jakub Krupa

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(89)
MM wx
7 lat temu
Anglia to nie pępek Swiata. I tutaj EU zrobila bardzo dobrze. Mają to co chcieli, a ze nie mysleli o tym co robili wychodzac z EU to skutek jest taki a nie inny.
Edytka
7 lat temu
ZSRR jeszcze zamykało do więzień opozycjonistów, mordował niepokornych lub ich bliskich. Tylko tyle i aż tyle.O pustych sklepach -w tym spożywczych nie wspomnę. A w zagranicę to mało kto wierzył że istnieje bo nikt tam nie był -poza partyjniakami i sprzedawczykami . Kumasz różnicę pajacyku?
Wojtek
7 lat temu
Kogo mafia - EU załatwi, które Państwo jest następne, Unia to nic innego jak ZSRR, Eu wchłania kraje jak ZSRR republiki, dla durnych głupków porównanie : 1 ZSRR narzucał politykę na inne Państwa Układu Warszawskiego - unia też to robi 2 ZSRR narzucała gospodarkę „planowaną" - unia też to robi 3 ZSRR miała swój układ - ścisłe przyjacielskie określonej grupy UW - unia też to robi 4 ZSRR zakazywała, nakazywała - unia też to robi 5 ZSRR manipulowała, kłamała - unia też to robi przeanalizujcie, pomyślcie, zastanówcie się EU to twór komunizmu
haha
7 lat temu
Jeśli podjeli decyzję o wyjściu z UE to co oni widzą za problem, że UE nie chce im dać pożyczki. Bardzo dobrze nie dostaną żadnej kasy dopóki nie będzie konkretnej informacji czy wychodzą z UE czy nie. To samo niedługo spotka Polskę.
ja
7 lat temu
Dlatego trzeba jak najszybciej podziękować lewackiej UE - bo będą podobne naciski robić w stosunku do Polski
...
Następna strona