Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Turystyka zasiłkowa" - według Brukseli nie ma potwierdzających danych

0
Podziel się:

- Nie otrzymaliśmy od żadnego kraju Unii jakichkolwiek szczegółowych liczb, które dotyczyłyby rzekomej "turystyki zasiłkowej"- oświadczył rzecznik KE ds. zatrudnienia

"Turystyka zasiłkowa" - według Brukseli nie ma potwierdzających danych
(Wasyluk/REPORTER)

Komisja Europejska wskazała, że brakuje liczb i faktów, które potwierdzałyby, że dochodzi do nadużywania swobody przepływu osób w UE i tzw. turystyki zasiłkowej. Walki z tym zjawiskiem żądają Wielka Brytania, Niemcy, Austria i Holandia.

- _ Nie otrzymaliśmy od żadnego kraju Unii jakichkolwiek szczegółowych liczb, które dotyczyłyby rzekomej "turystyki zasiłkowej" _ - oświadczył rzecznik KE ds. zatrudnienia Jonathan Todd. - _ Nie ma żadnych liczb ani faktów, które ilustrowałyby ten problem _. Todd zapewnił jednak, że Komisja Europejska przygotuje odpowiedź na obawy, wyrażane przez cztery kraje.

W tym tygodniu ministrowie spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii - Theresa May, Niemiec - Hans-Peter Friedrich i Austrii - Johanna Mikl-Leitner oraz holenderski minister ds. migracji Fred Teeven wysłali wspólny list do irlandzkiej prezydencji w UE, w którym domagają się bardziej skutecznych sankcji za nadużywanie swobody przepływu osób przez _ pewnych imigrantów _ z innych krajów członkowskich Unii.

- _ W chwili obecnej wiele gmin i miast w różnych krajach UE jest znacznie obciążona przez pewnych imigrantów z innych krajów członkowskich. Ci imigranci korzystają z możliwości, stwarzanych przez swobodę przepływu osób, ale sami nie spełniają jednak warunków korzystania z tego prawa - napisali ministrowie w liście, którego kopię przekazano PAP. - Ten typ imigracji jest ciężarem dla społeczeństw, przyjmujących imigrantów, niosąc ze sobą znaczne koszty, w szczególności związane z koniecznością zapewnienia miejsc w szkołach, dostępu do służby zdrowia i zakwaterowania _. Dodali, że _ znacząca liczba _ nowym imigrantów pobiera pomoc socjalną w krajach przyjmujących, obciążając systemy opieki społecznej.

Autorzy listu skarżą się, że dotychczasowe możliwości zwalczania _ turystyki zasiłkowej _, przewidziane w prawie UE, nie są wystarczająco skuteczne. Wskazują, że wprawdzie osoby, które dopuszczają się takich nadużyć, mogą zostać wydalone z kraju przyjmującego, ale nie można zapobiec temu, by takie osoby wróciły następnego dnia.

Zdaniem czworga ministrów korzystanie ze swobody przepływu osób, wymaga też skutecznej walki z nadużywaniem tego prawa, dlatego domagają się oni wypracowania przez Komisję Europejską odpowiednich propozycji.

List nie wymienia z nazwy żadnego kraju, z którego imigracja tak niepokoi autorów listu. Media wskazują w tym kontekście, że obawy te związane są z tym, że od początku 2014 roku obywatele Rumunii i Bułgarii, które weszły do UE w 2007 roku, będą mogli swobodnie podejmować pracę we wszystkich pozostałych państwach Unii.

Czytaj więcej w Money.pl
Walczą o zasiłek dla rolników. Na opiekę nad... _ Chcemy, aby wszyscy obywatele w Polsce - także ci z niewielkich środowisk, którzy utrzymują się z niewielkich gospodarstw - mieli takie same prawa, jak wszyscy inni _.
Zasiłki dla najuboższych. Dostaną po 33 euro Najubożsi Bułgarzy dostaną pieniądze na zapłacenie rachunków za energię elektryczną. Rząd zamierza też wspomóc finansowo podobną kwotą 23 tysiące rodzin mających niepełnosprawne dzieci.
Zasłużyli się dla Polski, a żyją w biedzie Propozycję regulacji w tej sprawie opracowali doradcy prezydenta, Jan Lityński i Henryk Wujec. Projekt ma trafić do parlamentu jako propozycja ustawodawcza Senatu.
turystyka
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)