Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tusk apeluje do Brukseli o walkę z drożyzną

0
Podziel się:

Jego zdaniem polityka Komisji Europejskiej wpływa na ceny, bo unijny rynek rolny i spożywczy jest regulowany.

Tusk apeluje do Brukseli o walkę z drożyzną
(kprm.gov.pl)

Premier Donald Tusk zaapelował do Komisji Europejskiej, by podjęła szybkie działania w związku ze wzrostem cen żywności. Jego zdaniem polityka, zwłaszcza Unii Europejskiej, może wpływać na ceny, bo unijny rynek rolny i spożywczy jest regulowany. **Pytany o polski udział w unijnej misji humanitarnej, Tusk wyraził wątpliwości, czy są teraz warunki do jej przeprowadzenia.

_ - Najwyższy czas, aby zastanowić się nad sposobami przeciwdziałania wzrostowi cen surowców, a przede wszystkim podstawowych środków spożywczych _ - powiedział premier Tusk po zakończeniu trójstronnego szczytu UE z partnerami społecznymi (związkami zawodowymi i przedstawicielami pracodawców). Polska brała udział w tym szczycie, ponieważ obejmuje w drugiej połowie roku przewodnictwo w Radzie UE.

Zdaniem Tuska, mimo pewnych głosów sceptycyzmu w Polsce, czy można wpływać na ceny, _ w zasięgu KE jest pewien typ działań _. _ Szczególnie rynek rolno-spożywczy UE jest tak regulowany, że polityka ma wpływ na ceny. Niestety tak jest _ - powiedział.

Jako przykład możliwych politycznych działań wskazał niedawną decyzję na poziomie UE, by zwiększyć import cukru spoza krajów UE. _ Będę starał się o tym mówić, by zastanowić się nad szybkimi działaniami, by ten element kryzysu zniwelować _ - powiedział Tusk, wskazując na właściwy gospodarczy szczyt UE, który rozpocznie się w Brukseli, oraz poprzedzający go szczyt chadeckiej rodziny politycznej.

Jednym z tematów szczytu będzie także reakcja UE na wydarzenia w Libii, gdzie kilka krajów UE, z Francją i Wielką Brytanią na czele, zaangażowało się w naloty mające na celu ochronę cywilów przed siłami pułkownika Muammara Kadafiego. UE jako całość rozpoczęła natomiast planowanie operacji humanitarnej w Libii z wykorzystaniem zasobów wojskowych w celu ewakuacji uchodźców do krajów ich pochodzenia.

Tusk wątpi w powodzenie akcji humanitarnej w Libii

Pytany o polski udział w unijnej misji humanitarnej, Tusk wyraził wątpliwości, czy są teraz warunki do jej przeprowadzenia.

_ - Bieżąca sytuacja ma na razie charakter militarny a nie humanitarny. Nie dysponujemy dzisiaj możliwościami - nie wiem, czy to miałoby większy sens - żeby w Libii organizować akcję humanitarną chociażby ze względu na gigantyczne ryzyko z tym związane _ - powiedział Tusk.

Zaznaczył, że jest za wcześnie, by mówić o ewentualnym udziale Polski w tej operacji. Ale potwierdził, że jedną z możliwości jest wysłanie polskiego szpitala polowego albo udostępnienie wykupionych przez Polskę godzin lotów samolotów transportowych Globemaster, co zdaniem Tuska oznaczałoby w gruncie rzeczy pomoc finansową, a nie logistyczną.

W Brukseli Tusk oświadczył też, że rząd nie uzna na razie powstańczej rady w Bengazi, bo chce się upewnić, czy gwarantuje ona demokratyzację Libii i poszanowanie praw człowieka.

_ - Na razie nie przewidujemy tego typu decyzji politycznej. Wolimy mieć pewność, że rada w Bengazi rzeczywiście reprezentuje wartości i interesy, na których nam zależałoby - mówię o prawach człowieka, demokratyzacji Libii. Niektórzy liderzy rady w Bengazi w przeszłości nie wykazywali się nadmiernym entuzjazmem do demokracji i praw człowieka _ - powiedział premier.

Zwrócił uwagę, że jednym z liderów rady jest stosunkowo niedawny minister spraw wewnętrznych w ekipie Kadafiego. _ Ja byłbym ostrożny z szybkimi deklaracjami _ - podkreślił.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/60/t135996.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/zwiazkowcy;sparalizowali;bruksele,153,0,799897.html) Związkowcy sparaliżowali Brukselę Belgijskie związki protestują, bo obawiają się, że stracą doroczne indeksacje płac. Przez demonstrację premier Tusk utknął w korku, jadąc na szczyt UE.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/116/t113524.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/cameron;koalicja;musi;trzymac;sie;regul;onz,202,0,799946.html) Cameron: Koalicja musi trzymać się reguł ONZ Włoski rząd zapewnia naród, że samoloty nie biorą udziału w walkach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/70/t136006.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sojusznicy;bombarduja;kaddafiego;dyktator;kontratakuje,16,0,800016.html) Sojusznicy bombardują Kaddafiego. Dyktator kontratakuje Zniszczono kompleks wojskowy w Trypolisie. Wojska satrapy próbują odbić Misuratę, Adżabiję oraz Zintan.
kraj
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)