Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tusk o wsparciu dla unii energetycznej

0
Podziel się:

Premier Donald Tusk udaje się do Madrytu, gdzie będzie rozmawiał z premierem Hiszpanii Mariano Rajoyem.

Tusk o wsparciu dla unii energetycznej
(PAP/Paweł Supernak)

Premier Donald Tusk udaje się do Madrytu, gdzie z premierem Hiszpanii Mariano Rajoyem będzie rozmawiał m.in. o wsparciu dla projektu unii energetycznej oraz o sytuacji na Ukrainie.

- "Premier Donald Tusk będzie rozmawiał w Madrycie z premierem Hiszpanii przede wszystkim o bezpieczeństwie energetycznym, wsparciu dla projektu europejskiej unii energetycznej oraz o sytuacji na Ukrainie" - powiedziała rzecznik rządu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Jak dodała, rozmowy w Madrycie to kontynuacja spotkań premiera z unijnymi przywódcami w sprawie wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego. Tusk w zeszłym tygodniu rozmawiał na ten temat z przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem, prezydentem Francois Hollande'em oraz kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

Według Tuska, "kryzys ukraiński pokazał, że polskie inicjatywy służące solidarności energetycznej mają głębszy sens, niż ktokolwiek mógłby się wcześniej spodziewać". Jego zdaniem europejska unia energetyczna, to kolejny krok w stronę autentycznej integracji UE.

Jak ocenił, unia energetyczna może dobrze służyć całej UE, nie tylko w krytycznych chwilach związanych z sytuacją na Ukrainie, ale w dłuższej, strategicznej perspektywie. Podkreślił, że celem projektu jest niezależność UE od jednego źródła dostaw energii, a więc realna dywersyfikacja i obniżenie cen energii.

Prezydent Hollande zapewnił po spotkaniu z Tuskiem, że Polska i Francja w pełni porozumiały się w sprawie projektu europejskiej unii energetycznej. Również Van Rompuy poparł polski postulat budowy europejskiej unii energetycznej. Angela Merkel powiedziała z kolei, że "w zasadzie popiera" polską propozycję bliższej współpracy energetycznej w UE. Za konieczne uznała jednak uzgodnienie konkretnych działań.

Na początku kwietnia Donald Tusk zaproponował sześć filarów europejskiej unii energetycznej i zapowiedział ofensywę dyplomatyczną w tej sprawie.

Wymienione przez premiera filary mające zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne UE to: wspólne negocjowanie nowych kontraktów z zewnętrznymi dostawcami, wzmocniony mechanizm solidarności między państwami na wypadek odcięcia dostaw źródeł energii, dofinansowanie w maksymalnie dopuszczalnym stopniu rozbudowy infrastruktury energetycznej z unijnych pieniędzy, pełne wykorzystanie dostępnych w Europie źródeł paliw kopalnych, sprowadzanie gazu i ropy do UE od innych partnerów, zwłaszcza z USA, oraz zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego także sąsiadom UE (przez wzmacnianie wspólnoty energetycznej).

Mają to być elementy stanowiska, jakie Polska będzie prezentować w ramach przygotowań do ogłoszenia w czerwcu przez Komisję Europejską kompleksowego planu zmniejszenia zależności energetycznej UE.

Czytaj więcej w Money.pl
Sądzili, że dotknęli dna. Jest gorzej Premier będzie musiał podjąć decyzje, przed którymi się broni: zmniejszyć emerytury, odchudzić administrację publiczną i zamknąć wiele państwowych przedsiębiorstw.
Ukraina - energetyczny upadek Na Ukrainie, tuż za naszymi granicami, tli się wojna domowa. Niewiele możemy na to poradzić, przypatrzmy się więc może temu krajowi w trochę dłuższej perspektywie. I to energetycznej.
Kamiński: Płacimy za brak skuteczności UE Wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości ocenia, że prezydent Rosji śmieje się z sankcji nałożonych przez Unię.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)