Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tusk: Polska chce ambitnego rozszerzenie Unii Europejskiej

0
Podziel się:

Donald Tusk zadeklarował, że jedną z największych aspiracji Polski - podczas naszego przewodnictwa w Radzie UE - jest ambitny program rozszerzenia Wspólnoty.

Tusk: Polska chce ambitnego rozszerzenie Unii Europejskiej
(PAP/Radek Pietruszka)
bETiqvZx

Donald Tusk zadeklarował, że jedną z największych aspiracji Polski - podczas naszego przewodnictwa w Radzie UE - jest ambitny program rozszerzenia Wspólnoty. Wyraził też nadzieję, że do końca roku Chorwacja podpisze traktat akcesyjny.

_ - Jedną z największych aspiracji polskiej prezydencji jest ambitny program rozszerzenia UE i przybliżania do Unii tych państw i narodów, które są zainteresowane jak najbliższą współpracą, a w perspektywie wejściem do Unii _ - powiedział Donald Tusk po spotkaniu z szefową chorwackiego rządu Jadranką Kosor (na zdjęciu). Według niego, Chorwacja wśród tych państw jest bezdyskusyjnym liderem.

Premier Chorwacji wyraziła nadzieję, że referendum i ratyfikacja traktatu odbędą się w planowanych terminach i _ w 2013 roku Chorwacja zostanie członkiem UE _. Jak mówiła, podpisanie traktatu akcesyjnego może odbyć się w czasie polskiego przewodnictwa w Radzie UE. Podziękowała też w imieniu całego swego narodu Polsce i Tuskowi za pomoc udzielaną jej krajowi w drodze do UE.

bETiqvZz

30 czerwca UE zamknęła negocjacje akcesyjne z Chorwacją. Decyzja ta kończy sześcioletnie negocjacje, które Chorwacja rozpoczęła w 2005 roku i otwiera drzwi do przyjęcia tego kraju do UE 1 lipca 2013 roku.

Zdaniem Tuska, _ wszystko na to wskazuje _, że Chorwacja podpisze traktat akcesyjny podczas sprawowania przez Polskę prezydencji. Pogratulował premier Chorwacji sprawnej pracy w trakcie negocjacji akcesyjnych, jak mówił pozostały już tylko kwestie techniczne. - _ Mamy nadzieję, że we wrześniu spotkamy się w Zagrzebiu, kiedy będę mógł wręczyć tę ostateczną wersję traktatu i przekazać na ręce pani premier _ - podkreślił Tusk.

Jego zdaniem, polskie doświadczenia europejskie wskazują, że dla takich państw jak Polska, czy w przyszłości Chorwacja, członkostwo we Wspólnocie przynosi same korzyści. - _ Dzisiaj, kiedy z taką satysfakcją oceniamy polską drogę w ostatnich latach, to widzimy jak wielkie znaczenie dla każdego obywatela miało przystąpienie Polski do UE _ - mówił szef polskiego rządu.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/122/t96378.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/w;tym;roku;final;negocjacji;ukrainy;z;ue,88,0,814424.html) W tym roku finał negocjacji Ukrainy z UE?
Poinformował, że razem z chorwacką premier ma zamiar pracować na rzecz europejskiej perspektywy dla całego regionu. - _ Chcielibyśmy oboje dać bardzo wyraźny znak innym państwom regionu, że ta droga europejska przynależności do UE jest także otwarta dla nich _ - mówił Tusk.

bETiqvZF

_ - Będę trzymał kciuki za tę chorwacką drogę do Unii Europejskiej, mam nadzieję, że wszystko potoczy się zgodnie z planem _ - podkreślił szef polskiego rządu.

Poinformował też, że zaproponował Warszawę - jako miejsce podpisania przez Chorwację traktatu akcesyjnego. - _ Wydaje się, że jest to bardzo dobre miejsce dla obu krajów _ - ocenił. Zdaniem Kosor, propozycja Tuska jest _ znakomita _. Jak zaznaczyła, przyjaźń Polski i Chorwacji może być wzorem.

O współpracy polsko-chorwackiej i decyzjach odnośnie greckiego kryzysu przeczytasz na drugiej stronie.

Kosor potwierdziła, że najprawdopodobniej we wrześniu w Zagrzebiu przekazana zostanie ostateczna wersja traktatu akcesyjnego Chorwacji do UE. - _ Do końca roku, w czasie polskiej prezydencji będzie podpisanie traktatu, a potem referendum i ratyfikacja _ - dodała chorwacka premier.

_ - W tym, co zrobiliśmy dotąd, Polska pod wieloma względami była dla Chorwacji wzorem i dlatego 12-13 sierpnia przyjadą do Polski wojewodowie z Chorwacji, którzy dowiedzą się, co jest do zrobienia w naszym kraju. Jest to też możliwość przekazania informacji, jeśli chodzi o wykorzystanie funduszy europejskich. Polskie doświadczenia są dla nas bardzo ważne _ - mówiła Kosor.

bETiqvZG

Jak podkreśliła, rozmawiała z Tuskiem także o polsko-chorwackiej współpracy gospodarczej. Zauważyła, że m.in. zwiększa się ilość polskich turystów, którzy odwiedzają jej kraj. - _ Zaprosiłam premiera Tuska, by spotkać się na koncercie lub spektaklu na festiwalu w Dubrowniku. Wszystko w ramach wzmacniania turystyki chorwackiej, która jest ważną gałęzią gospodarki i jak widać atrakcyjna dla Polek i Polaków _ - zaznaczyła Kosor.

Jak dodała, w ciągu pierwszych 3 miesięcy 2011 roku, wymiana gospodarcza między naszymi krajami wzrosła o 24 procent.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/17/t111377.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/tusk;liczy;na;kompromis;w;sprawie;budzetu;ue,3,0,841475.html) Tusk liczy na kompromis przy budżecie UE
Tusk był też pytany o jutrzejszy nadzwyczajny szczyt strefy euro w związku z kryzysem zadłużeniowym - _ Chcielibyśmy, żeby zapadły szybkie i precyzyjne decyzje dotyczące krytycznej sytuacji w strefie euro. Można mówić, że państwa strefy euro znalazły już rozwiązanie i w czwartek dojdzie do zatwierdzenia pewnych pomysłów, ale byłbym tu ostrożny _ - zaznaczył.

_ - Wydaje się rzeczą bardzo ważną, żeby eurogrupa znalazła rozwiązania, które obejmą całą Europę, a nie tylko doraźną pomoc dla Grecji _ - dodał.

bETiqvZH

Tusk poinformował, że przed jutrzejszym szczytem eurogrupy będzie rozmawiał z przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem. Jak dodał, w piątek także będzie rozmawiał z Rompuyem oraz szefem Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso. _ Na brak informacji i tej wyprzedzającej i tej po, nie narzekam _ - zapewnił.

_ - Naszym zadaniem - jako prezydencji - jest pomagać w dochodzeniu do porozumienia, a nie wzbudzać jakieś emocje, kontrowersje czy przeszkody _ - dodał szef polskiego rządu.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/160/t149152.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/niemcy;tusk;ostrzega;europe;przed;nacjonalizmem,65,0,867393.html) Niemcy: Tusk ostrzega przed nacjonalizmem Premier Polski, dumnego narodu o silnej świadomości narodowej, ostrzega przed nacjonalistycznymi tendencjami w UE - zauważa Frankfurter Allgemeine Zeitung komentując wystąpienie Donalda Tuska w Parlamencie Europejskim.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/102/t148582.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/polska;stanie;na;strazy;integracji;w;europie,112,0,862064.html) Polska stanie na straży integracji w Europie Premier Donald Tusk przedstawił priorytety polskiej prezydencji w UE.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/138/t32906.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/przywroca;kontrole;na;granicach;dzis;decyzja,121,0,860025.html) Przywrócą kontrole na granicach? Dziś decyzja To odpowiedź na zwiększony napływ imigrantów z Afryki Północnej do państw UE.
bETiqwaa
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)