Notowania

Tusk: Twardo negocjujemy o duży budżet dla całej UE

Premier Tusk powiedział na otwarciu XXI Forum Ekonomicznego, że Polska imponuje Europie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Grzegorz Momot)

*- _ Twardo negocjujemy o mądry, duży budżet dla całej UE _- powiedział Donald Tusk na uroczystym otwarciu XXI Forum Ekonomicznego w Krynicy. *

Aktualizacja 15:14

- _ Unia Europejska to pomysł na ciężkie czasy. Jeżeli dziś przeżywamy kryzys, to powód by trzymać się idei Unii Europejskiej, a nie ją kwestionować. UE jest dobrym pomysłem dla tych, którzy czekają na wejście do strefy euro _ - powiedział premier Donald Tusk w Krynicy.

- _ Polska przystępuje do negocjacji w sprawie unijnego budżetu z nadzieją, że kolejna perspektywa to będą setki miliardów złotych, dzięki którym Polska się rozwija. Za Polską i innymi państwami regionu stoją twarde liczby, jak chociażby wzrost naszego PKB. Skutecznie działamy w okresie kryzysu finansowego _ - dodał premier.

- _ Pierwsza piątka UE to dzisiaj państwa z naszego regionu. Ci, co byli niedawno na dorobku, dzisiaj odrabiają lekcje lepiej. Nasz głos powinien być słyszany, gdy stajemy w obronie wspólnej Europy _- powiedział Tusk.

Po polskim premierze gł zabrał goszczący w Krynicy Micheil Saakaszwili, prezydent Gruzji. - _ Polska jest lokomotywą integracji europejskiej. Dzięki Polsce wiele krajów wciąż wierzy w Europę, że Europa przezwycięży kryzys. Polska zawdzięcza swój sukces reformom z lat 90., polskim przedsiębiorcom, którzy są elastyczni i otwarci na nowe idee _ - powiedział Saakaszwili.

- _ Bardzo wierzę UE i zgadzam się z premierem Tuskiem. Nie można porzucić europejskiego marzenia, nie można się teraz wycofać. Środkowo-wschodnia Europa ma więcej nadziei na sukces. Nie jesteśmy jeszcze częścią Unii Europejskiej, ale i tak jesteśmy w tej samej łodzi. Wierzymy w dialog, a nie w izolację _ - podkreślił Saakaszwili.

- _ Europa musi udowodnić, że dorasta do największych wyzwań. Wyprowadzenie Europy z kryzysu to wyzwanie. Europy musi być więcej w gospodarce, chodzi o wspólne reguły na wszystkich krajów, ale nie mogą być zbyt natrętne, by nie zniechęcać ludzi rozwoju gospodarki _ - dodał unijny komisarz Janusz Lewandowski, wskazując na konieczność bezpieczeństwa energetycznego UE.

- _ Nord Stream nie jest przykładem dywersyfikacji, bo jeszcze bardziej uzależnia Europę od głównego dostawcy _ - uważa Lewandowski.

Forum w Krynicy to największe tego typu spotkanie w Europie Środkowo-Wschodniej, nazywane także _ Polskim Davos _. _ Europejskie dylematy. Partnerstwo czy współpraca _ - to hasło tegorocznego Forum. Udział w Forum zapowiedziało ponad 2 tysiące gości z 60 krajów świata.

Więcej o budżecie UE czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/100/t95076.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/80;miliardow;z;polityki;spojnosci;dla;polski,144,0,863120.html) 80 miliardów z polityki spójności dla Polski Komisja Europejska proponuje nieznaczne zwiększenie budżetu Unii po 2013 roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/184/t86456.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/musimy;nadac;tempo;negocjacjom;ue,162,0,866210.html) "Musimy nadać tempo negocjacjom UE" Polska powinna wykorzystać swoje przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej do nadania tempa negocjacjom wieloletniego budżetu UE - uważa minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/122/t91770.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/ciecia;w;budzecie;ue;huebner;to;blad,164,0,848804.html) Cięcia w budżecie UE? Huebner: To błąd Danuta Huebner uważa, że dążenia niektórych państw Wspólnoty do zmniejszenia europejskiego budżetu po 2013 roku są nieporozumieniem, gdyż osłabiłoby to szanse na pobudzenie wzrostu gospodarczego w Unii Europejskiej.
Tagi: forum ekonomiczne w krynicy, donald tusk, wiadomości, kraj, wiadmomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz