Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tusk w Strasburgu o sukcesach prezydencji

0
Podziel się:

Prezentowanie eurodeputowanym priorytetów prezydencji i jej dokonań przez poszczególne kraje jest już tradycją we Wspólnocie.

Tusk w Strasburgu o sukcesach prezydencji
(kprm.gov.pl)

Polski premier podsumował dziś na forum Parlamentu Europejskiego podsumuje polskie przewodnictwo w Radzie UE. Po przemówieniu Donalda Tuska (na zdjęciu) rozpoczęła się debata na ten temat.

Aktualizacja: 9.45

- _ Pan premier bez wątpienia w przemówieniu odniesie się do tego, co polskiej prezydencji przez ostatnie sześć miesięcy udało się zrobić. Z pewnością tych sukcesów nie brakuje _ - zapowiadał wcześniej rzecznik prezydencji Konrad Niklewicz.

Prezentowanie eurodeputowanym priorytetów prezydencji i jej dokonań przez poszczególne kraje jest już tradycją we Wspólnocie. Robią tak wszystkie państwa, rozpoczynając i kończąc swoje rotacyjne przewodnictwo w Radzie UE.

Niklewicz wyraził nadzieję, że dzisiejsza debata na forum PE, podsumowująca polską prezydencję, będzie przede wszystkim merytoryczna i rzeczowa.

W ocenie Niklewicza jednym z największych sukcesów polskiej prezydencji jest przyjęcie przez PE pakietu aktów prawnych, tzw. sześciopaku, _ który w zasadniczy sposób wzmacnia zarządzanie gospodarcze UE i pozwala na przeprowadzenie reform znajdujących się w pakiecie fiskalnym, o których zadecydowała zakończona w piątek Rada Europejska _.

Innym znaczącym sukcesem Polski - dodał - było podpisanie 9 grudnia w Brukseli traktatu o przystąpieniu Chorwacji do UE, co oficjalnie kończy prawie sześcioletni okres negocjacji akcesyjnych i umożliwi rozszerzenie Unii już w lipcu 2013 r.

Jak dodał, równie dużym sukcesem, jakim może się pochwalić polska prezydencja, jest zakończenie prac nad podpisaniem umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą.

Minister do spraw europejskich Mikołaj Dowgielewicz poinformował przedwczoraj, że polska prezydencja liczy, iż na szczycie UE-Ukraina 19 grudnia zostanie ogłoszone zakończenie rozmów w sprawie umowy stowarzyszeniowej. PAP dowiedziała się jednak, że umowa może nie być parafowana. Wynika to ze sprzeciwu niektórych stolic zachodnich z Berlinem na czele, zaniepokojonych rozwojem sytuacji na Ukrainie w związku z wyrokiem dla byłej premier Julii Tymoszenko.

Polska rozpoczęła prezydencję 1 lipca bieżącego roku. Następnym krajem, który będzie przewodził UE, jest Dania, która przejmie od Polski przewodnictwo w Radzie UE 1 stycznia 2012 roku.

Czytaj więcej o polskiej prezydencji w UE
[ ( http://static1.money.pl/i/h/53/t165429.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/tusk;o;budzecie;unii;potrzebny;jest;rozwoj;rynku;wewnetrznego,136,0,942728.html) Tusk wyjawił swoją receptę na kryzys Odpowiedzią na kryzys gospodarczy powinna być większa integracja europejska, a nie dezintegracja - mówił w Brukseli premier Donald Tusk.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/6/t101894.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/tusk;przestrzegl;przed;podzialem;unii;europejskiej;na;dwa;kluby,54,0,907574.html) Tusk dyscyplinuje UE. "To pierwszorzędne" Zdaniem polskiego premiera Unia Europejska powinna być bardziej zdyscyplinowana i jednolita, jeśli chodzi o działania finansowe.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/160/t149152.jpg ) ] (http://manager.money.pl/styl/media/artykul/economist;polska;nie;moze;byc;kaznodzieja,213,0,868053.html) Economist: Polska nie może być kaznodzieją Popularny tygodnik zwraca uwagę na styl rozpoczęcia polskiej prezydencji w UE.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)