Notowania

UE i Kanada sfinalizowały porozumienie o wolnym handlu

Negocjacje trwały pięć godzin. Wcześniej Niemcy zagroziły, że go nie zaakceptują.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ISOPIX/EAST NEWS)
przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso

Przywódcy Unii Europejskiej poinformowali o osiągnięciu porozumienia z Kanadą w sprawie wolnego handlu, popartego przez wszystkie 28 państw unijnych - w tym Niemcy, które krótko przedtem zagroziły, że go nie zaakceptują.

Sfinalizowanie porozumienia ogłosili w Ottawie na konferencji prasowej po trwających pięć godzin negocjacjach przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy i premier Kanady Stephen Harper.

Sprzeciw Niemiec ujawnił się w czwartek w związku z ich zastrzeżeniami wobec zawartej w porozumieniu klauzuli, która zezwala prywatnym firmom na występowanie z pozwami sądowymi przeciwko rządom. Jak zaznaczył Barroso, sytuacja unormowała się i wszystkie otrzymywane z Niemiec oficjalne wypowiedzi _ są absolutnie na korzyść tego porozumienia _.

Wspomniana klauzula daje inwestorowi możliwość pozywania krajów, jeśli uzna on, iż jakieś decyzje władz naruszają zasady ochrony inwestycji i powodują poważną szkodę dla tego inwestora.

CETA - bo tak nazywane jest to porozumienie, od angielskiej nazwy Comprehensive Economic and Trade Agreement (Kompleksowe Porozumienie Gospodarczo-Handlowe) - uważana jest za pierwowzór dla znacznie większej negocjowanej obecnie umowy UE ze Stanami Zjednoczonymi (TTIP, Transatlantyckie Partnerstwo Handlowe i Inwestycyjne).

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: porozumienie o wolnym handlu, ue, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz