Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE stanowcza w kwestii Syrii, ale nie poparła operacji wojskowej

0
Podziel się:

Szef polskiego MSZ Radosław Sikorski powiedział, że UE rekomendowała przedstawienie materiału dowodowego, także przez inspektorów ONZ na Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

UE stanowcza w kwestii Syrii, ale nie poparła operacji wojskowej
(Xavier Hape/CC/Wikipedia)

Szefowie MSZ państw UE zgodzili się w Wilnie, że potrzebna jest _ jasna i mocna _ odpowiedź wspólnoty międzynarodowej w kwestii Syrii. Uznali za poważne dowody na użycie broni chemicznej przez reżim w Damaszku, ale nie poparli planów interwencji USA.

Jak powiedział szef polskiego MSZ Radosław Sikorski po spotkaniu, UE _ rekomendowała przedstawienie materiału dowodowego, także przez inspektorów ONZ na Radzie Bezpieczeństwa _ ONZ.

Sikorski podkreślił, że unijni ministrowie wzięli pod uwagę stanowisko w kwestii Syrii wyrażone przez część krajów G20, kraje bałtyckie, nordyckie oraz ministrów spraw zagranicznych należących do chadeckiej Europejskiej Partii Ludowej, która ma największą frakcję w Parlamencie Europejskim.

Państwa UE zgadzają się, że dostępne obecnie dane wydają się prezentować mocne dowody na to, że winę za atak chemiczny pod Damaszkiem 21 sierpnia ponosi reżim syryjski - oświadczyła po wileńskim spotkaniu szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

Jak przekazała, ministrowie spraw zagranicznych zgodzili się, że świat _ nie może pozostać bezczynny _ i potrzebna jest _ jasna i mocna _ odpowiedź, by zapobiec ponownemu użyciu broni chemicznej w Syrii.

Ministrowie przy tym nie udzielili poparcia działaniom militarnym proponowanym przez USA i Francję.

Komentując oświadczenie wygłoszone przez Ashton agencja AFP zauważa, że słowa o _ jasnej i mocnej _ reakcji są _ wystarczająco ogólne, by zadowolić 28 państw _, w tym Francję, ale i te kraje - a jest ich większość - które nie chcą interwencji wojskowej w Syrii bez zgody Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Ashton z zadowoleniem przyjęła decyzję prezydenta Francji Francois Hollande'a, by z decyzją w sprawie ewentualnego przyłączenia się Paryża do amerykańskiej interwencji poczekać na przedstawienie raportu ekspertów ONZ dotyczącego ataku gazowego pod Damaszkiem.

- _ UE podkreśla potrzebę, by dalej postępować w sprawie kryzysu syryjskiego zgodnie z procedurami ONZ _ - oświadczyła Ashton, wyrażając nadzieję, że wstępne ustalenia ekspertów ONZ będą _ opublikowane tak szybko, jak to możliwe _.

Linas Linkeviczius, szef MSZ Litwy, która pełni obecnie przewodnictwo w UE, oświadczył, że _ jest coraz więcej dowodów na to, że za tymi zbrodniami (użyciem broni chemicznej) stoi reżim (prezydenta Syrii Baszara) el-Asada _. Dodał: _ Po prostu nie możemy tego ignorować _.

Sekretarz stanu USA John Kerry, który brał udział w spotkaniu w Wilnie powiedział, że jego kraj jest wdzięczny UE za _ mocne oświadczenie _ mówiące o _ potrzebie odpowiedzialności _.

W Wilnie Kerry powiedział szefom dyplomacji krajów UE, że jego kraj nie zobowiąże się do czekania z możliwym atakiem na Syrię na raport inspektorów ONZ w sprawie użycia broni chemicznej - poinformowały amerykańskie źródła dyplomatyczne.

Według nich Kerry powiedział, że _ przekaże amerykańskiej Radzie Bezpieczeństwa Narodowego rekomendacje niektórych państw unijnych, by poczekać na wyniki inspekcji ONZ _; zarazem _ powiedział jasno, że USA nie zdecydowały się czekać _ na raport ekspertów.

Po rozmowach w Wilnie Kerry po południu w sobotę jest oczekiwany w Paryżu, następnie udaje się do Londynu.

Minister spraw zagranicznych Niemiec Guido Westerwelle powiedział po spotkaniu w Wilnie, że jego kraj podpisze oświadczenie 10 państw G20 w sprawie Syrii. Niemcy najpierw nie podpisały, jako jedyny wśród sygnatariuszy kraj UE, tej deklaracji. W dokumencie 10 spośród 20 państw należących do grupy apeluje o zdecydowaną odpowiedź społeczności międzynarodowej na rzekome użycie broni chemicznej przez Syrię; nie ma w nim jednak mowy o poparciu rozważanej przez USA interwencji.

Wspólnota międzynarodowa oczekuje opublikowania przez ONZ raportu ekspertów, którzy badali w Syrii doniesienia o użyciu broni chemicznej pod Damaszkiem 21 sierpnia. USA ogłosiły, że są głęboko przekonane, że doszło do ataku chemicznego, dokonały go wojska prezydenta Asada i że zginęło w nim ponad 1400 osób.

Czytaj więcej w Money.pl
ONZ jest _ zakładnikiem _ Rosji? Ambasador USA przy ONZ Samantha Power dodała, że nie ma powodów do optymizmu w sprawie postawy Rosji w kwestii syryjskiego konfliktu.
Rosja ostrzega USA przed atakiem na Syrię O sytuacji w tym kraju rozmawiali w piątek telefonicznie szefowie dyplomacji Rosji i USA, Siergiej Ławrow i John Kerry.
Amerykanie będą interweniować w Syrii? Barack Obama: _ użycie broni chemicznej przez syryjski rząd zmieni reguły postępowania wobec reżimu. Baszar el-Asad odpowiada _...
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)