Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ukraina: Azarow chce od UE jasności w sprawie gazociągów

0
Podziel się:

Chodzi o jasne stanowisko w sprawie udziału UE w modernizacji ukraińskich gazociągów oraz planów ich eksploatacji przez państwa unijne.

Ukraina: Azarow chce od UE jasności w sprawie gazociągów
(kmu.gov.ua)
bEDKaZWZ

Premier Ukrainy Mykoła Azarow zaapelował do Unii Europejskiej o wypracowanie jasnego stanowiska w sprawie jej udziału w modernizacji ukraińskich gazociągów oraz planów ich eksploatacji przez państwa unijne.

Szef rządu spotkał się w Kijowie z komisarzem UE ds. energii Guentherem Oettingerem, z którym rozmawiał także o problemach z uruchomieniem tzw. rewersu, czyli dostaw gazu dla Ukrainy ze Słowacji._ - Już trzy i pół roku rozpatrywana jest kwestia modernizacji naszego systemu przesyłania gazu. Mam proste pytanie: czy nie jest on potrzebny ani Rosji, ani UE? Odpowiedzcie na to, albo sami będziemy podejmowali decyzję o eksploatacji rurociągów _ - mówił Azarow w trakcie spotkania._ _

_ - Ukrainę ominął już zbudowany Nord Stream, a teraz powstaje South Stream. Jakie Ukraina ma perspektywy? _ - pytał premier.

bEDKaZXb

Azarow skarżył się także Oettingerowi na problemy w osiągnięciu porozumienia w sprawie dostaw gazu ze Słowacją. _ - Trudno nam zrozumieć, dlaczego te rozmowy są takie trudne, co rodzi pytania o politykę całej UE. Zrozumiałe, że brak rozwiązania w tej sprawie komplikuje nasze negocjacje z Rosją. Nie wiemy, czy jest to polityka Słowacji, czy Rosji, czy polityka UE _ - oświadczył Azarow.

W ubiegłym tygodniu ukraiński wiceminister energetyki i przemysłu węglowego Andrij Bondarenko potwierdził, że Słowacja nie może rozpocząć przesyłania gazu na Ukrainę, czyli uruchomić tzw. rewersu, bez porozumienia z rosyjskim Gazpromem.

Bondarenko podkreślił, że choć dostawy gazu ze Słowacji to jeden z najbardziej perspektywicznych kierunków dywersyfikacji gazu, Ukraina musi brać pod uwagę pozycję Gazpromu. Tym samym odniósł się do wcześniejszej wypowiedzi ambasadora Unii Europejskiej na Ukrainie Jana Tombińskiego. Pod koniec września br. dyplomata ten oznajmił, że Słowacja nie może dostarczać gazu na Ukrainę z Europy przy wykorzystaniu tras zwrotnych bez porozumienia się z rosyjską spółką.

Ukraina uruchomiła rewers gazu z Europy przez Polskę w ubiegłym roku. Wiosną tego roku kraj otrzymał pierwsze dostawy przez Węgry. Ukraińcy negocjują także kwestię zorganizowania dostaw rewersowych przez Słowację i Rumunię. Gazprom twierdzi z kolei, że jest to wirtualny rewers, a nie fizyczny, w związku z czym jest nielegalny.

bEDKaZXh

Czytaj więcej w Money.pl

bEDKaZXC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)