Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ukraina bliżej Unii Europejskiej? Merkel stawia na Kliczkę

0
Podziel się:

W rywalizacji z Rosją o wpływy na Ukrainie kanclerz Niemiec Angela Merkel stawia na Witalija Kliczkę, przygotowując go do roli głównego proeuropejskiego przeciwnika Wiktora Janukowycza w walce o prezydenturę w 2015 roku.

Ukraina bliżej Unii Europejskiej? Merkel stawia na Kliczkę
(World Economic Forum/CC/Flickr)
bETRDuOJ

W rywalizacji z Rosją o wpływy na Ukrainie kanclerz Niemiec Angela Merkel stawia na Witalija Kliczkę, przygotowując go do roli głównego proeuropejskiego przeciwnika Wiktora Janukowycza w walce o prezydenturę w 2015 roku - informuje _ Der Spiegel _.

Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna (CDU)
Angeli Merkel i inne ugrupowania z frakcji Europejskiej Partii Ludowej (EPL) wybrały Kliczkę na osobę, która ma doprowadzić do zmiany stanowiska władz Ukrainy w sprawie umowy stowarzyszeniowej z UE - czytamy w najnowszym wydaniu niemieckiego tygodnika.

Zdaniem autorów analizy Kliczko ma _ zjednoczyć opozycję i być jej liderem - na ulicy, w parlamencie i wreszcie podczas wyborów prezydenckich w 2015 roku _. _ Der Spiegel _ zauważa, że chociaż termin _ regime change _ (zmiana władzy) jest być może _ zbyt daleko idący, to jednak ta polityka ma z tym coś wspólnego _.

bETRDuOL

_ - Kliczko jest naszym człowiekiem _ - cytuje tygodnik opinię pochodzącą z kręgu kierownictwa EPL. _ Der Spiegel _ przypomina, że partia Kliczki Udar uzyskała niedawno status obserwatora w EPL. W biurach EPL w Brukseli i Budapeszcie odbywają się szkolenia dla członków Udaru, mające przygotować ich do pracy parlamentarnej.

Na prośbę Kliczki ważną rolę w tych szkoleniach odgrywa niemiecka Fundacja im. Konrada Adenauera, blisko związana z CDU. Dwa tygodnie temu czterech deputowanych Udaru przebywało z wizytą w Berlinie, gdzie spotykali się z parlamentarzystami CDU oraz urzędnikami z ministerstw pracy i sprawiedliwości.

Jak pisze _ Der Spiegel _, Kliczko spotyka się od pewnego czasu z ministrem w urzędzie kanclerskim Ronaldem Pofallą. Do zadań tego polityka, będącego jednym z najbliższych współpracowników Merkel, należą kontakty ze wschodnioeuropejskimi dysydentami, między innymi na Białorusi. Pofalla miałby ostrzegać politycznego nowicjusza, jakim jest Kliczko, przed chwytami stosowanymi przez wschodnioeuropejskie służby w celu kompromitacji przeciwników reżimu. Według _ Spiegla _ Kliczko prosił między innymi o radę, jak radzić sobie z rozsiewanymi przez władze plotkami na temat jego rzekomych przygód z kobietami.

_ Der Spiegel _ wskazuje na szereg działań podejmowanych przez Berlin w celu zaprezentowania Kliczki jako poważnego polityka. Szef niemieckiego MSZ Guido Westerwelle pokazał się z nim wśród demonstrantów w Kijowie. Kliczko uczestniczył też w spotkaniu szefów partii EPL przed szczytem UE w Wilnie. Przed kolejnym spotkaniem w połowie grudnia w Brukseli sytuacja ma się powtórzyć, a w dodatku planowane jest wspólne zdjęcie oraz rozmowa ukraińskiego polityka z kanclerz Merkel, co oznaczałoby jego istotne dowartościowanie.

bETRDuOR

Zdaniem _ Spiegla _ Kliczko zdobył uznanie w oczach niemieckiej klasy politycznej podejmując odważną interwencję podczas demonstracji w niedzielę dwa tygodnie temu, zapobiegając atakowi na policję i ostrzegając przed prowokatorami. Kliczko uważany jest polityka nieskorumpowanego.

Niemcy liczą na to, że przed wyborami w 2015 roku Kliczce uda się zjednoczyć skłóconą opozycję ukraińską, co zaowocuje wysunięciem jednego wspólnego kandydata na prezydenta. _ - W tym przypadku Merkel osiągnęłaby swoje zwycięstwo etapowe - proeuropejskie kierownictwo na Ukrainie _ - pisze _ Der Spiegel _, dodając, że wtedy szefowa niemieckiego rządu mogłaby rozpocząć _ mecz rewanżowy _ przeciwko Putinowi, którego stawką jest nowa architektura stosunków UE z Europą Wschodnią.

Czytaj więcej w Money.pl

bETRDuPm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)