Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ukraina coraz bliżej UE. Ambasador chwali porozumienie

0
Podziel się

Unia Europejska docenia konsensus ukraińskich sił politycznych wokół przyjęcia w parlamencie ustaw koniecznych do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE.

Ukraina coraz bliżej UE. Ambasador chwali porozumienie
(tgraham/CC/Flickr)
bErjedDp

Unia Europejska docenia konsensus ukraińskich sił politycznych wokół przyjęcia w parlamencie ustaw koniecznych do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE - poinformował unijny ambasador w Kijowie Jan Tombiński.

Zdaniem dyplomaty 350 głosów poparcia dla aktów prawnych zbliżających Ukrainę do standardów panujących w UE _ to najlepsza odpowiedź dla tych, którzy wątpili w polityczną wolę Ukrainy do okazania zauważalnych postępów w reformach _.

_ - Dokonano ważnego kroku w kierunku podpisania umowy stowarzyszeniowej w końcu listopada w Wilnie _ - głosi oświadczenie Tombińskiego.

bErjedDr

Ambasador podkreślił, że nad ustawami, których uchwalenie jest niezbędne przed podpisaniem umowy, głosowała zarówno rządząca Partia Regionów prezydenta Wiktora Janukowycza, jak i ugrupowania opozycyjne: Batkiwszczyna b. premier Julii Tymoszenko, UDAR znanego boksera Witalija Kliczki oraz partia Swoboda.

Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy przystąpiła do głosowania nad tzw. ustawami stowarzyszeniowymi w czwartek. W pierwszej kolejności 379 głosami w 450-osobowej Izbie uchwaliła zmiany w kodeksie karnym, łagodzące normy odbywania kary pozbawienia wolności.

Deputowani poparli także m.in. projekt ustawy o egzekucji postanowień sądowych oraz skierowali do Trybunału Konstytucyjnego projekt zmian w konstytucji wzmacniający niezawisłość sędziów.

Podpisanie umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE wraz z umową o strefie wolnego handlu planowane jest na ostatnie dni listopada na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.

bErjedDx

Przed podpisaniem umowy Ukraina powinna jeszcze przyjąć m.in. ustawy o Izbie Rozrachunkowej, będącej odpowiednikiem polskiej Najwyższej Izby Kontroli, o prokuraturze, uchwalić zmiany w ordynacji wyborczej i przepisy dotyczące przeciwdziałania dyskryminacji mniejszości seksualnych.

Czytaj więcej w Money.pl
Unia Europejska nie może utracić Ukrainy Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton wyraziła nadzieję, że Ukraina poczyni wysiłki w celu podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE na listopadowym szczycie w Wilnie.
Sikorski: Ukraina nie jest jeszcze gotowa Podpisanie umowy stowarzyszeniowej między UE a Ukrainą na listopadowym szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie jest zagrożone - uważa minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.
Ukraina hubem gazowym Unii? Bruksela... _ Wszyscy uczestnicy europejskiego rynku gazu powinni mieć taki sam dostęp do ukraińskiej sieci przesyłowej _.
bErjedDS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)