Notowania

ukraina
10.10.2013 14:50

Ukraina jeszcze bliżej Unii Europejskiej

Jeśli Ukraina spełni warunki UE, powinna podpisać na listopadowym szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie umowę stowarzyszeniową.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Vladimir Yaitskiy/CC BY-SA 2.0/Flickr)

Jeśli Ukraina spełni warunki UE, powinna podpisać na listopadowym szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie umowę stowarzyszeniową i wdrożyć ją tymczasowo zaraz po podpisaniu - wynika z rezolucji przegłosowanej przez komisję PE do spraw zagranicznych.

Warunki, które Ukraina powinna spełnić, to m.in. zaprzestanie wybiórczego wymierzania sprawiedliwości i reformy systemu wyborczego. Ponadto europosłowie i kraje UE wzywają ukraińskie władze do uwolnienia więzionych oponentów, w tym byłej premier Julii Tymoszenko.

Jednocześnie eurodeputowani w rezolucji autorstwa europosła Jacka Saryusz-Wolskiego o Europejskiej Polityce Sąsiedztwa wyrazili intencję pełnej ratyfikacji umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina przed końcem mandatu obecnego Parlamentu Europejskiego (upływa w przyszłym roku) oraz zalecili działania ukierunkowane na szybkie podpisanie umów stowarzyszeniowych z Mołdawią i Gruzją.

W rezolucji wyrażono jednak ubolewanie, że w przypadku większości sąsiadów Unii _ wyłania się mieszany obraz postępów, stagnacji i regresji _, jeśli chodzi o transformację i wdrażanie demokratycznych reform zbliżających te państwa do unijnych standardów.

_ Sytuacja nie jest dobra, ale nie jest też beznadziejna. Ocena reform w krajach Partnerstwa Wschodniego oraz ich integracja europejska zależą w znacznej mierze od dążeń, wyborów i możliwości samych zainteresowanych. Szczyt w Wilnie nie będzie zwieńczeniem procesu integracji tych krajów z Unią Europejską, a zaledwie jego początkiem _ - oświadczył Saryusz-Wolski.

Jego zdaniem potrzebna jest długoterminowa strategia, ponieważ umowy stowarzyszeniowe nie są celem same w sobie. _ Są one narzędziem dla przeprowadzania głębokich przemian i reform. Najważniejsze pytanie dotyczy więc tego, co stanie się po szczycie w Wilnie, czyli jak będzie przebiegać wdrażanie umowy z Ukrainą, co stanie się z państwami, które parafują podobne umowy podczas szczytu i co stanie się z Białorusią, Armenią i Azerbejdżanem, krajami, które wykazały mniejszą wolę integracji _ - podkreślił.

Saryusz-Wolski ma w piątek spotkać się w Charkowie z uwięzioną Tymoszenko. Głosowanie plenarne w PE nad rezolucją odbędzie się pod koniec października, na miesiąc przed szczytem Partnerstwa Wschodniego w Wilnie, gdzie UE ma podpisać umowę o stowarzyszeniu z Ukrainą i parafować podobne porozumienia z Mołdawią, Gruzją i Armenią, jeżeli kraje te spełniać będą postawione przez UE warunki.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: ukraina, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz