Notowania

ukraina
31.05.2011 11:54

Ukraina liczy na kompromis z Unią w sprawie handlu

Trzy nieuregulowane kwestie dzielą Ukrainę od zawarcia umowy o wolnym handlu z Unią Europejską, jednak Kijów gotów jest na kompromis w tych sprawach - oświadczył ukraiński premier Mykoła Azarow.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kmu.gov.ua)

Trzy nieuregulowane kwestie dzielą Ukrainę od zawarcia umowy o wolnym handlu z Unią Europejską, jednak Kijów gotów jest na kompromis w tych sprawach - oświadczył ukraiński premier Mykoła Azarow.

_ - Umowa jest praktycznie gotowa. Pozostały trzy nierozwiązane problemy, w których Ukraina zaproponuje kompromis _ - powiedział szef rządu podczas spotkania z szefem MSZ Grecji Dimitrisem Drucasem.

Wśród spornych kwestii na pierwszym miejscu Azarow wymienił wysuwany przez Komisję Europejską wymóg wprowadzenia kwot eksportowych na ukraińskie zboża. Premier zaznaczył przy tym, że Kijów gotów jest zgodzić się na okres przejściowy w tej sprawie.

Szef ukraińskiego rządu narzekał także na _ dyskryminacyjne stanowisko _ UE wobec rynku usług, co dotyczy dopuszczenia na unijny rynek przewoźników samochodowych z Ukrainy._ - Tu także proponujemy okres przejściowy, w trakcie którego ograniczenia będą stopniowo znoszone _ - podkreślił.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/124/t94076.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ukraincy;protestuja;przeciw;podwyzkom,171,0,832683.html) Ukraińcy protestują przeciw podwyżkom
Trzeci nieuregulowany dotychczas problem, odnośnie do którego Ukraina domaga się okresu przejściowego, to kwestia tzw. geograficznych nazw towarów, takich jak produkowane na Ukrainie szampany, czy koniaki.

Azarow poinformował, że wicepremier Ukrainy Andrij Klujew, który negocjuje obecnie w Brukseli umowę o wolnym handlu z UE, posiada wszelkie pełnomocnictwa, by zaproponować korzystne dla dwóch stron rozwiązania spornych spraw.

Umowa o strefie wolnego handlu z UE jest częścią umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE, którą Kijów zamierza podpisać w czasie, gdy pracami UE będzie kierować Polska. Warszawa obejmie półroczną prezydencję w UE 1 lipca.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/122/t96378.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/w;tym;roku;final;negocjacji;ukrainy;z;ue,88,0,814424.html) W tym roku finał negocjacji Ukrainy z UE? Unia Europejska i Ukraina chcą, by negocjacje w sprawie umowy stowarzyszeniowej zakończyły się jeszcze w tym roku - oświadczył w poniedziałek w Kijowie przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/128/t94080.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/wolny;handel;z;kijowem;jeszcze;w;tym;roku,25,0,769561.html) Wolny handel z Kijowem jeszcze w tym roku? Negocjacje z Unią Europejską idą opornie. Przez kwoty ograniczające ukraiński eksport.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/134/t94086.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/janukowycz;w;polsce;ma;nadrabiac;zaleglosci,204,0,764108.html) Janukowycz w Polsce ma nadrabiać zaległości Odwiedzi Warszawę i Gdańsk gdzie będzie rozmawiał min. o ropociągu Odessa-Brody.
Tagi: ukraina, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz