Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ukraina w Unii Europejskiej. Co o tym myślą Polacy?

0
Podziel się:

Z najnowszego sondażu wynika, że zdania w tej sprawie nie ma tylko 16 procent ankietowanych.

Ukraina w Unii Europejskiej. Co o tym myślą Polacy?
(PAP/EPA)

26 procent badanych w styczniu przez CBOS oceniło, że Ukraina powinna stać się członkiem Unii Europejskiej najszybciej jak to możliwe, 47 procent uważa, że tak, ale nie ma co się z tym spieszyć, według 11 procent - nie powinna wstępować do Unii. 16 procent nie miało zdania w tej sprawie.

CBOS podkreśla, że od 21 listopada ub.r. na Ukrainie trwają społeczne protesty przeciw polityce ukraińskich władz. Po zaostrzeniu przez ukraiński parlament kar dla uczestników niesankcjonowanych zgromadzeń ponownie one przybrały na sile. Wraz z zaognianiem się sytuacji na Ukrainie oddala się możliwość zbliżenia tego kraju z UE i tym samym rozwiewają się związane z tym nadzieje wielu Ukraińców.

W styczniowym badaniu CBOS poruszył kwestie dotyczące sytuacji na Ukrainie oraz integracji z UE krajów Partnerstwa Wschodniego. Badanie zostało przeprowadzone przed eskalacją konfliktu na Ukrainie.

26 proc. badanych oceniło, że Ukraina powinna stać się członkiem UE najszybciej jak to będzie możliwe, 47 proc. uważa, że tak, ale nie ma co się z tym spieszyć, według 11 proc. - nie powinna wstępować do Unii; 16 proc. nie miało zdania w tej sprawie.

17 proc. ankietowanych uznało, że Gruzja powinna jak najszybciej być członkiem Unii; według 43 proc. tak, ale nie ma co się z tym spieszyć, 14 proc. uważa, że nie powinna, a 26 proc. nie ma zdania.

Według 16 proc. Mołdawia jak najszybciej powinna wstąpić do Unii, 39 proc. uważa, że nie ma co się z tym spieszyć, a 13 proc. oceniło, że ten kraj nie powinien być w UE; 32 proc. nie miało zdania w tej sprawie.

Według 65 proc. respondentów w interesie Polski jest bliska współpraca Ukrainy z UE, w ocenie 14 proc. ankietowanych w naszym interesie jest bliska współpraca Ukrainy z Rosją, 21 proc. nie miało zdania na ten temat.

52 proc. badanych uznało, że w interesie Ukrainy jest bliska współpraca z UE, 22 proc., że bliska współpraca z Rosją, według 19 proc. ani jedno, ani drugie; 7 proc. nie miało o tym zdania.

13 proc. ankietowanych uznało, że obecne władze Ukrainy zdecydują się na podpisanie umowy stowarzyszeniowej z UE, według 27 proc. - zdecydują się na dołączenie do Unii Celnej tworzonej przez Rosję, Białoruś i Kazachstan; 28 proc. uważa, że władze Ukrainy nie podejmą decyzji w tej sprawie; 32 proc. nie umiało odpowiedzieć na to pytanie.

23 proc. badanych opowiedziało się zdecydowanie za stopniowym zmniejszaniem ceł w handlu między Ukrainą a Polską i UE; 45 proc. - raczej by się na to zgodziło, 8 proc. odpowiedziało, że raczej by się nie zgodziło, a 2 proc. - zdecydowanie nie. 22 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

17 proc. respondentów zdecydowanie zgodziłoby się na zniesienie wiz dla Ukraińców, 40 proc. - raczej tak, 21 proc. raczej by się nie zgodziło, 8 proc. zdecydowanie jest przeciw. 14 proc. nie miało zdania.

13 proc. jest zdecydowanie za ułatwieniem w podejmowaniu przez Ukraińców pracy w Polsce; 36 proc. raczej tak, 29 proc. - raczej nie jest za tym, 12 proc. jest zdecydowanie przeciw, a 10 proc. nie miało zdania.

Respondenci byli też pytani o zaangażowanie polskich polityków w związku z protestami na kijowskim Majdanie z powodu niepodpisania przez rząd Ukrainy umowy stowarzyszeniowej z UE.

10 proc. uważa to zaangażowanie za zdecydowanie właściwe, 31 proc. za raczej właściwe, 29 proc. oceniło je jako raczej niewłaściwe, 18 proc. - za zdecydowanie niewłaściwe; 13 proc. nie miało zdania.

83 proc. ankietowanych w styczniu przez CBOS zaliczyło siebie do zwolenników UE; jej przeciwnicy to 11 proc. Osób, które nie miało zdania w tej sprawie było 6 proc.

Sondaż CBOS przeprowadzono w dniach 9-15 stycznia na liczącej 1067 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)