Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ukraina w Unii Europejskiej. "Tymoszenko nie ma znaczenia"

0
Podziel się:

Ukraiński premier odrzucił sugestię, że przeszkodą dla podpisania umowy z UE jest skazanie byłej premier Julii Tymoszenko

Ukraina w Unii Europejskiej. "Tymoszenko nie ma znaczenia"
(kmu.gov.ua)

*-_ Ukraina jest bardzo rozczarowana, że ze sztucznych powodów UE zwleka z podpisaniem umowy o stowarzyszeniu _- oświadczył ukraiński premier Mykoła Azarow (na zdj.) w wywiadzie dla niemieckiego dziennika _ Die Welt _. *Azarow odrzucił sugestię, że przeszkodą dla podpisania umowy z UE jest skazanie byłej premier Julii Tymoszenko. - _ Jakie znaczenie ma ten proces dla demokracji na Ukrainie? Skazana została osoba, która w 2009 roku jako premier zawarła kontrakt gazowy z Rosją, przez który dziś nasz kraj cierpi. Poza tym, podpisała ona ten kontrakt bez akceptacji rady ministrów. Czy premier kraju UE, który zachowałby się w ten sposób, nie zostałby ukarany? _ - powiedział Azarow.

_ - Włożyliśmy gigantyczną energię w negocjacje, tekst umowy jest praktycznie gotowy. A teraz, po wielu latach, ze sztucznych powodów zwleka się z tą sprawą. Tak, jesteśmy bardzo rozczarowani _ - powiedział Azarow.

Jak dodał, ważniejsze niż pytanie, kto jest winien tej sytuacji, jest kwestia, czy umowa o stowarzyszeniu będzie korzystna dla interesów UE i Ukrainy. _ - Jeśli tak, to powinniśmy iść naprzód. Nie my zwlekamy z umową _ - powiedział premier.

Podkreślił, że na Ukrainie nikt nie jest prześladowany za krytykę rządu. _ Na obecnym etapie nie ma żadnego zagrożenia dla demokracji _ - zapewnił.

_ - Nie wierzcie we wszystko, co mówi opozycja o naszym kraju. Niektórzy twierdzą, że osobiście poleciłem sędziemu, by wysłał Tymoszenko do więzienia. To absolutne kłamstwo. Rozmawiałem z tym sędzią raz w życiu, gdy odpowiadałem w sądzie na jego pytania _ - oświadczył premier.

Poinformował też, że ukraińskie służby specjalne wykryły _ szereg przypadków, gdy ludzie gromadzili broń i przygotowywali się na siłowy konflikt _. _ - Były aresztowania. Trwa śledztwo - powiedział. - Niestety faktycznie są nawoływania, by obalić rząd siłą. Niestety nie zawsze reagujemy na to w odpowiedni sposób. Powinniśmy reagować bardziej ostro _ - dodał Azarow.

Początkowo parafowanie umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina planowano na grudzień zeszłego roku. Nie doszło do tego ze względu na sprawę byłej premier Julii Tymoszenko. W październiku 2011 roku została ona skazana na siedem lat więzienia za nadużycia przy zawieraniu przez jej rząd kontraktów gazowych z Rosją w 2009 roku.

Wczoraj rzeczniczka KE ds. polityki zewnętrznej Maja Kocijanczicz powiedziała, że możliwe jest parafowanie umowy UE-Ukraina 30 marca. Zastrzegła, że nie ma terminu jej podpisania.

O stowarzyszeniu Ukrainy z Unią czytaj w Money.pl
Kończą negocjacje z Unią. Ale jest przeszkoda Zgodnie z oczekiwaniami na szczycie nie doszło do parafowania tego dokumentu. Jest to wynikiem zaniepokojenia UE, wywołanego upolitycznieniem ukraińskiego sądownictwa.
Ten szczyt będzie porażką. Oni to wiedzą Prawdopodobnie ogłoszone zostanie jedynie zakończenie negocjacji.
W tym roku finał negocjacji Ukrainy z UE? Unia Europejska i Ukraina chcą, by negocjacje w sprawie umowy stowarzyszeniowej zakończyły się jeszcze w tym roku.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)