Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Umowa ACTA. Komisja Europejska zdecydowała co dalej

0
Podziel się:

Gucht: Chcemy zapytać najwyższy europejski sąd, czy umowa w jakikolwiek sposób jest niezgodna z podstawowymi prawami obowiązującymi w Unii.

Umowa ACTA. Komisja Europejska zdecydowała co dalej
(ec.europa.eu)

Komisja Europejska wyśle umowę ACTA do unijnego Trybunału Sprawiedliwości. Trybunał miałby sprawdzić, czy umowa jest zgodna z prawem. Poinformował o tym w Brukseli komisarz do spraw handlu Karl de Gucht (na zdjęciu).

_ - Chcemy zapytać najwyższy europejski sąd, czy ACTA w jakikolwiek sposób jest niezgodna z podstawowymi prawami obowiązującymi w Unii takimi jak wolność wypowiedzi czy informacji, ochrona danych osobowych jak też prawo do ochrony własności intelektualnej _ - powiedział komisarz.

ACTA to międzynarodowa umowa mająca ograniczyć handel podrabianymi artykułami i chronić własność intelektualną. Wiele osób obawia się jednak, że umożliwi ona inwigilację internautów. Przeciwnicy ACTA zorganizowali masowe protesty w wielu państwach świata.

Komisarz do spraw handlu Karl de Gucht powtórzył w Brukseli, że umowa ma służyć przede wszystkim ochronie własności intelektualnej poza obszarem Unii. Zdaniem komisarza, ACTA nie stanowi zagrożenia dla wolności w internecie.

_ - ACTA nie zmieni niczego, gdy chodzi o sposób używania internetu i portali społecznościowych, nie zmienia bowiem prawa. ACTA jedynie pomoże egzekwować prawo. ACTA nie będzie zatem służyć cenzurze czy zamykaniu stron internetowych. ACTA nie będzie zatem uderzać w swobodę internetu czy w wolność wypowiedzi _ - ocenił Gucht

W ubiegłym tygodniu polski premier Donald Tusk zaproponował przywódcom Europejskiej Partii Ludowej do której należy Platforma Obywatelska, odrzucenie porozumienia ACTA.

W styczniu 22 kraje unijne, w tym Polska, podpisały umowę ACTA. Jednak rządy Polski, Czech, Łotwy i Słowenii zdecydowały o wstrzymaniu ratyfikacji ACTA. Umowy nie podpisały z kolei Niemcy, Holandia, Słowacja, Estonia i Cypr. By umowa weszła w życie na terenie Unii, musi zostać ratyfikowana przez Parlament Europejski oraz wszystkie kraje członkowskie.

O umowie ACTA czytaj w Money.pl
Tusk i Boni znów knują w sprawie ACTA? Spotkanie poprzedzi debatę nad ACTA w Parlamencie Europejskim. Zobacz czy jest szansa na przeforsowanie umowy.
Ten wyrok Trybunału podważył zapisy ACTA? Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że nie można zmusić dostawców internetu do zainstalowania systemu zapobiegającego nielegalnemu pobieraniu plików.
"Tłumaczenie ACTA należy ocenić krytycznie" Tekst jest niejasno sformułowany. Niezależnie od tłumaczenia język umowy jest miejscami nieprecyzyjny i pozostawia wiele miejsca na sprzeczne interpretacje - ocenia Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)