Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Umowa o wolnym handlu. UE i USA rozpoczną negocjacje

0
Podziel się:

Unia Europejska i Stany Zjednoczone rozpoczną wkrótce negocjacje w sprawie umowy o wolnym handlu - poinformował w Brukseli przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.

Umowa o wolnym handlu. UE i USA rozpoczną negocjacje
(AP/Fotolink/East News)

Unia Europejska i Stany Zjednoczone rozpoczną wkrótce negocjacje w sprawie umowy o wolnym handlu - poinformował w Brukseli przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso. KE chce, by rozmowy zaczęły się do końca czerwca bieżącego roku._ _

_ - Przyszłe porozumienie pomiędzy dwoma najważniejszymi gospodarkami na świecie będzie punktem zwrotnym. Razem stworzymy największą strefę wolnego handlu na świecie _ - powiedział Barroso. Dodał, że porozumienie będzie _ największą umową handlową, jaką kiedykolwiek negocjowano _, a jednocześnie _ silnym impulsem dla naszych gospodarek po obu stronach Atlantyku _.

Również prezydent USA Barack Obama zapowiedział w swoim orędziu o stanie państwa rozpoczęcie rozmów o _ partnerstwie handlowym i inwestycyjnym _ z UE. Jego zdaniem zawarcie umowy doprowadzi do stworzenia _ jednej z najważniejszych stref wolnego handlu na świecie _, a także przyczyni się do wzrostu gospodarczego.

Obama, Barroso i przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy opublikowali w środę wspólne oświadczenie, w którym ogłosili zainicjowanie _ wewnętrznych procedur , koniecznych dla otwarcia negocjacji. Przyszłe porozumienie ma według nich nie tylko pozwolić na dalszą liberalizację w sferze handlu i inwestycji, ale też na ograniczenie innych barier takich jak różnice w standardach oraz bariery pozacelne. _

_ - Dzięki negocjacjom Stany Zjednoczone i Unia Europejska będą mieć możliwość nie tylko zwiększyć handel i inwestycje przez Atlantyk, ale także przyczynić się do wypracowania globalnych reguł, które mogą wzmocnić międzynarodowy system handlowy _ - oświadczyli przywódcy.

UE i USA rozpoczęły dyskusje o możliwości zawarcia umowy o wolnym handlu już w listopadzie 2011 roku. Powołano wówczas grupę roboczą, która w opublikowanym w środę raporcie zaleciła otwarcie negocjacji. Według raportu wartość wzajemnych obrotów handlowych między UE a USA osiąga każdego dnia 2 mld euro.

Według unijnego komisarza ds. handlu Karela de Guchta _ idealną sytuacją _ byłoby, gdyby negocjacje zakończono w ciągu dwóch lat. _ Jednak ważniejsze niż tempo jest osiągnięcie ambitnego porozumienia _ - powiedział na konferencji prasowej.

_ - Skoncentrujemy się głównie na tych barierach (handlowych), które leżą poza granicami celnymi, np. na różnicach w regulacjach technicznych, standardach i certyfikatach. Pokonanie tych barier często kosztuje czas i pieniądze. To jest dziedzina, która może przynieść faktyczne oszczędności dla biznesu i korzyści dla konsumentów _ - ocenił De Gucht. Zwrócił uwagę, że cła pomiędzy UE a USA już teraz nie są wysokie.

Barroso przyznał, że rozmowy z USA nie będą łatwe, bo po obu stronach są _ delikatne kwestie _, w tym rolnictwo. _ - Mam nadzieję, że możemy osiągnąć zrównoważone porozumienie także w tym sektorze _ - powiedział szef KE. Podkreślił, że nie będzie kompromisów, które mogłyby narażać zdrowie konsumentów, np. w sprawie żywności genetycznie modyfikowanej.

Czytaj więcej w Money.pl
Unijne pieniądze dla Polski przepadną? Los unijnego budżetu pozostaje w rękach Parlamentu Europejskiego. Część chce głosować przeciwko.
W UE gorzej niż w Afryce. Biznesmeni ocenili Dla chińskich przedsiębiorców inwestycje w Europie są drogie i trudnodostępne z powodu różnic kulturowych i wysokich kosztów pracy.
Stany Zjednoczone ostrzegły Wielką Brytanię Stany Zjednoczone zabrały głos w debacie na temat członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)