Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Umowa stowarzyszeniowa Ukrainy z UE pod znakiem zapytania

0
Podziel się

Misja byłego Aleksandra Kwaśniewskiego i Pata Coxa na Ukrainie została przedłużona.

Umowa stowarzyszeniowa Ukrainy z UE pod znakiem zapytania
(ec.europa.eu)
bEqZNKTF

Misja byłego prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego i byłego szefa Parlamentu Europejskiego Pata Coxa na Ukrainie została przedłużona aż do szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie pod koniec listopada - poinformował szef PE Martin Schulz (na zdjęciu).

Kwaśniewski i Cox, wysłannicy PE na Ukrainę, przedstawili w środę wieczorem w Brukseli swój raport z rozpoczętej 18 miesięcy temu misji, która miała pomóc spełnić warunki, od których UE uzależniła podpisanie umowy stowarzyszeniowej z Kijowem. Raport miał być ostateczny, ale nie jest, bo - jak wyjaśnił Schulz - dotąd nie udało się rozwiązać sprawy przebywającej w więzieniu b. premier Julii Tymoszenko, której uwolnienia domaga się UE.

_ - Wierzymy, że rozwiązanie wciąż jest możliwe _ - powiedział Schulz na konferencji prasowej. _ Konferencja przewodniczących jednomyślnie postanowiła przedłużyć mandat misji do ostatniej minuty szczytu w Wilnie _ - dodał.

bEqZNKTH

To na szczycie Partnerstwa Wschodniego, który odbędzie się 28 i 29 listopada, ma zostać podpisana umowa stowarzyszeniowa UE-Ukraina, o ile kraj ten spełni warunki. Zielone światło dla podpisania umowy muszą dać ministrowie spraw zagranicznych krajów UE. Spotykają się już w najbliższy poniedziałek, ale przypuszcza się, że ostateczna decyzja jeszcze nie zapadnie ze względu na pat w sprawie Tymoszenko.

_ W chwili obecnej przedwczesne byłoby uznać, iż postawione warunki zostały spełnione albo też iż warunki te nie mogą zostać spełnione _ - zasugerowali ministrom Kwaśniewski i Cox w swoim raporcie.

W przyszłym tygodniu mają oni wrócić na Ukrainę i oczekują, że we wtorek, 19 listopada ukraiński parlament przyjmie wymagane przez UE ustawy, w tym przede wszystkim tę, która umożliwi Tymoszenko opuszczenie więzienia i wyjazd na leczenie do Niemiec.

_ - Apelujemy do wszystkich stron na Ukrainie, by w przyszłym tygodniu podjąć historyczną decyzję, a nie uprawiać politykę _ - powiedział Cox. Jak dodał, wysocy rangą przedstawiciele władz w Kijowie zapewnili zarówno misję PE, jak i przewodniczącego Schulza telefonicznie, _ że w przyszłym tygodniu jest możliwe przegłosowanie w pierwszym i drugim czytaniu ustawy o zwolnieniu z powodów zdrowotnych osoby skazanej, o ile powstanie jej projekt _. Ukraińska Rada Najwyższa musi też przegłosować w drugim czytaniu dwie wymagane przez UE ustawy: o prokuraturze i o ordynacji wyborczej.

bEqZNKTN

Kwaśniewski przyznał, że _ sytuacja jest trudna, coraz bardziej napięta, czasu jest coraz mniej, a po każdej stronie panuje duża nerwowość _. _ - Ale pracujemy. Chcemy doprowadzić do tego, by warunki sformułowane już ponad rok temu przez UE zostały wypełnione i żeby w Wilnie można było podpisać umowę stowarzyszeniową _ - powiedział dziennikarzom.

_ - Zajmuję się Ukrainą już ponad 20 lat i wiem, że cierpliwość to najważniejsza cecha. Kto straci cierpliwość, ten nie ma szansy _ - dodał. Szanse na rozwiązanie sprawy Tymoszenko i podpisanie umowy ocenił jednak jak pół na pół.

Kwaśniewski wierzy, że prezydentowi Ukrainy Wiktorowi Janukowyczowi nadal zależy na podpisaniu umowy z UE. _ Jestem przekonany, że zarówno prezydent, jak również opozycja są szczerze zaangażowani w stowarzyszenie z Europą _ - powiedział.

Ostrzegł, że jeśli w Wilnie nie doszłoby do podpisania umowy stowarzyszeniowej, to sprawa ta zostałaby odłożona co najmniej o dwa lata. Można przewidywać, że _ nikt się nie zajmie sprawami ukraińskimi co najmniej przez dwa lata _ - ocenił. W 2014 roku, gdy odbędą się wybory europejskie i powstawać będzie nowa Komisja Europejska, _ nikt nie będzie miał głowy, żeby zajmować się Ukrainą _, a rok 2015 to rok wyborów prezydenckich na Ukrainie.

bEqZNKTO

_ - Trzeba pamiętać, że po tych dwóch latach prawdopodobnie wrócilibyśmy do sytuacji, która będzie już inna i niekoniecznie lepsza, a nawet można powiedzieć, że gorsza niż w roku 2013 _ - dodał.

Zdaniem Kwaśniewskiego nie bez znaczenia dla sytuacji na Ukrainie są działania Rosji, _ która dokłada wszelkich starań, aby umowa stowarzyszeniowa nie została podpisana _. _ - Prezydent Władimir Putin nie ukrywa, że jego celem jest stworzenie Unii Eurazjatyckiej, w której to Ukraina jest niezwykle znaczącym partnerem _ - powiedział. Ocenił, że Rosja popełnia jednak błędy, grożąc Ukrainie blokadą handlową. _ To wywołuje bardzo wiele negatywnych opinii wśród Ukraińców, nawet tych życzliwych Rosji. Żaden naród nie lubi być poniżany _ - dodał były prezydent.

Czytaj więcej w Money.pl
Ukraina nie wejdzie do EU? Nie ma zgody Niecała połowa mieszkańców tego kraju - 45 procent - chce podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE.
Julia Tymoszenko wyjedzie na leczenie? Aby to było możliwe, specjalna grupa robocza musi przygotować ustawę.
Ukraina: wciąż brak decyzji ws. Tymoszenko Mimo że jej uwolnienie jest głównym warunkiem umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE, komisja parlamentarna, która zamierzała zająć się projektami ustawy, nie zebrała kworum.
bEqZNKUi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)