Notowania

Przejdź na

Unia Europejska może uniknąć prowizorium

W środę Parlament Europejski będzie głosował w sprawie unijnego budżetu na 2011 rok.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Xaf/CC/Flickr)

Konferencja Przewodniczących grup politycznych zdecydowała, że w środę na sesji w Strasburgu Parlament Europejski będzie głosował w sprawie budżetu UE na 2011 r. Tym samym liderzy PE za wystarczające uznali zapewnienia, jakie w toku negocjacji otrzymali od rządów.

_ - Konferencja przewodniczących zdecydowała, że budżet na rok 2011 będzie głosowany w środę. To ostatni etap procedury _ - powiedział rzecznik PE Jaume Duch. Przyznał, że dwie kwestie nie zostały do końca rozwiązane (kwestia elastyczności i finansowanie europejskiego reaktora badawczego ITER), ale szefowie grup politycznych zdecydowali, że będą je rozstrzygali w przyszłym roku, niezależnie od porozumienia ws. budżetu na rok 2011.

_ - Cieszę się, że Parlament Europejski będzie w przyszłą środę głosował nad nowym projektem budżetu UE na 2011 r. Pozwoli nam to uniknąć prowizorium budżetowego i zapewni odpowiednie finansowanie dla priorytetowych dla PE programów dotyczących młodzieży, edukacji, badań i pomocy dla Palestyny. Umożliwi również planowane programowanie środków na politykę spójności _ - powiedziała PAP Sidonia Jędrzejewska (PO), sprawozdawczyni budżetu.

Wskutek blokady Wielkiej Brytanii, wspieranej przez Holandię, Szwecję oraz w nieco mniejszym stopniu Danię, rządom krajów UE i Parlamentowi Europejskiemu nie udało się osiągnąć porozumienia w sprawie unijnego budżetu na 2011 rok w pierwszej procedurze. Dyplomaci winą za fiasko negocjacji w listopadzie obarczali przede wszystkim Londyn, który odrzucał kolejne propozycje kompromisu.
Wstępnie projekt przyszłorocznego budżetu poparli też ambasadorowie państw UE. Formalnie ich stanowisko ma przyjąć Rada ministrów UE już w piątek. Jeśli następnie także europosłowie poprą budżet na sesji w przyszłym tygodniu (tak jak zrobiła to już komisja budżetowa PE w środę wieczorem) i dokument podpisze przewodniczący Jerzy Buzek, cała procedura przyjmowania rocznego budżetu UE będzie zakończona. Tym samym UE nie znajdzie się 1 stycznia bez budżetu i uniknie niebezpiecznego dla odbiorców unijnych funduszy prowizorium, które groziło jej po porażce negocjacji w listopadzie.

Jeżeli chodzi o wielkość budżetu, to nowy projekt opiera się na dotychczasowych uzgodnieniach między PE a Radą. Projekt przewiduje wydatki w wysokości 126,5 mld euro, czyli o 2,91 proc. więcej niż w 2010 roku. Początkowo PE domagał się wydatków na poziomie 130,5 mld euro, ale poszedł w tej sprawie na ustępstwa. Wysunął natomiast kilka postulatów polityczno-instytucjonalnych, w tym wzmocnienia swej roli w negocjacjach nowej perspektywy finansowej po 2013 roku, udziału w debacie o nowych źródłach dochodu (co obejmuje europodatek), a także większej elastyczności w wydawaniu unijnych środków w nieprzewidzianych sytuacjach.

W toku negocjacji PE uzyskał obietnicę, że KE przedstawi do końca czerwca przyszłego roku formalną propozycję w sprawie nowych źródeł dochodu UE. Obejmuje to kontrowersyjną kwestię europodatku, na którą nie chcą zgodzić się niektóre stolice, a zwłaszcza Londyn. Dochód z europodatku miałby zasilić unijną kasę, uniezależniając ją w pewnym stopniu od obecnie płaconych narodowych składek.

Ponadto europosłowie uzyskali listowne zobowiązanie od premiera Belgii Ivesa Leterme'a, w imieniu kolejnych krajów sprawujących prezydencję, w tym Polski, że PE będzie włączony w negocjacje w sprawie nowej wieloletniej perspektywy finansowej UE. _ Ale nie w większym stopniu, niż przewiduje to Traktat z Lizbony _ - zastrzegł dyplomata, ironicznie wskazując na nierealne początkowe postulaty PE, by po trzech europosłów uczestniczyło w każdym spotkaniu rządów ws. budżetu.

_ - PE przegrał wszystko _ - ocenił ten dyplomata. Jego zdaniem także obietnica dotycząca własnych dochodów UE jest _ normalna procedurą _, w której PE będzie konsultowany, a decyzję i tak jednomyślnie podejmą kraje.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/74/t35146.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/unia;ma;pomysl;na;reforme;agencji;ratingowych,238,0,707310.html) Unia ma pomysł na reformę agencji ratingowych KE chce drastycznie ograniczyć wpływy agencji ratingowych na rynki finansowe.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/29/t40477.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/unia;zadecyduje;o;dyscyplinie;budzetowej,219,0,698587.html) Unia zadecyduje o dyscyplinie budżetowej Niemcy i Francja chcą, by kraj, który nie utrzymuje dyscypliny budżetu, tracił głos.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/235/t112619.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/podatek;od;bankow;to;lakomy;kasek;moze;dac;25;mld;euro,127,0,688511.html) Podatek od banków to łakomy kąsek. Może dać 25 mld euro Unijny komisarz ds. podatków jest zwolennikiem nowych obciążeń.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/2/t111362.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/inflacjabezrobocie/wiadomosci/artykul/rekordowe;bezrobocie;w;eurolandzie,239,0,685039.html) Rekordowe bezrobocie w Eurolandzie Stopa na poziomie 10,1 procent to najgorszy wynik od czerwca 1998 roku.
Tagi: budżet unii europejskiej, ue, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz