Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Unia Europejska nie cieszy się poparciem

0
Podziel się

Drogi, którą podąża UE, nie popiera też 56 proc. brytyjskich ankietowanych. W Polsce odsetek niezadowolonych wynosi 39 proc.

Unia Europejska nie cieszy się poparciem
(Stachnik/Reporter)
bDzRgyMl

Większość Europejczyków uważa, że sprawy w Unii Europejskiej idą w złym kierunku - wynika z zaprezentowanego w Brukseli badania Instytutu Gallupa, które przeprowadzono w sześciu krajach Unii, w tym w Polsce.

Pomimo sceptycznych ocen sytuacji w Unii respondenci raczej nie chcą, by ich kraje opuściły Wspólnotę - z wyjątkiem Brytyjczyków. W Polsce odsetek osób opowiadających się za wyjściem z UE jest najniższy.

Badanie pt. _ Odliczanie do wyborów do Parlamentu Europejskiego w 2014: został jeden rok _ przeprowadzono w maju br. we Francji, w Danii, Niemczech, Holandii, Polsce i Wielkiej Brytanii.

bDzRgyMn

Najsurowiej sytuację w UE oceniają Francuzi. Aż 62 proc. respondentów z tego kraju, niezależnie od poglądów politycznych, jest zdania, że sprawy w UE idą w złym kierunku. Drogi, którą podąża UE, nie popiera też 56 proc. brytyjskich ankietowanych. W Polsce odsetek niezadowolonych wynosi 39 proc. Zdaniem 27 proc. Polaków UE zmierza we właściwym kierunku.

Większość ankietowanych, pytanych o to, jak zagłosowałaby, gdyby w przyszłym tygodniu przeprowadzone zostało referendum w sprawie członkostwa w UE, poparłaby status quo. Spośród sześciu krajów tylko Brytyjczycy opowiedzieliby się za wyjściem z UE (55 proc.).

W Polsce ten odsetek wyniósł 21 proc. i był najniższy ze wszystkich krajów objętych ankietą. Największe poparcie dla wyjścia z UE (37 proc.) odnotowano w grupie wiekowej 15-29 lat. Za pozostaniem w UE zagłosowałoby 55 proc. polskich ankietowanych.

49 proc. niemieckich uczestników badania chciałoby pozostać w UE, a 31 proc. wyjść z niej. Z kolei w Holandii za i przeciw zagłosowałoby po 39 proc. ankietowanych.

bDzRgyMt

Większość ankietowanych wyborców z Holandii (43 proc.) i Danii (37 proc.) przyznała, że narodowość zaproponowanych przez partie polityczne kandydatów na szefa Komisji Europejskiej mogłaby sprawić, że w wyborach do Parlamentu Europejskiego nie zagłosowałaby na jego ugrupowanie. Kandydat z Rumunii byłby niechętnie widziany przez Duńczyków, Francuzów czy Niemców. Ci ostatni przeciwni byliby też kandydatowi z Grecji. Ponadto większość Brytyjczyków, Polaków i Holendrów odparła, że gdyby zaproponowany kandydat pochodził z ich kraju, nie zagłosowałaby na jego partię.

Większość ankietowanych wolałoby, aby to raczej Niemcy niż Francja odgrywały główną rolę w Unii. Najbardziej krytycznie do Paryża jako unijnego lidera podchodzą sami Francuzi (51 proc. przeciw). Tymczasem 54 proc. Niemców popiera przywództwo swojego kraju w UE. Najniższe poparcie dla władzy Berlina w Brukseli panuje w Wielkiej Brytanii (36 proc.).

W badaniu wzięło udział co najmniej 750 respondentów z każdego kraju. Przeprowadzono je w internecie oraz za pomocą telefonów komórkowych.

Czytaj więcej o sytuacji w Unii w Money.pl
Ta agencja będzie likwidować upadające banki W razie likwidacji banku decyzje są podejmowane _ między zamknięciem giełdy w piątek a otwarciem w poniedziałek. _
Tu VAT rośnie najszybciej Jeszcze w 2008 roku średnia stawek podstawowych VAT w Unii wynosiła około 19,5 procent.
bDzRgyMu
bDzRgyMO
unia
wiadomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)