Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Unia Europejska nie ma dziś znaczenia na świecie"

0
Podziel się:

To gorzkie wnioski z debaty na temat roli Europy w globalnym świecie, która toczy się dziś w Krakowie.

Guenter Verheugen, komisarz UE
Guenter Verheugen, komisarz UE (ec.europa.eu)

To gorzkie wnioski z debaty na temat roli Europy w globalnym świecie, która toczy się dziś w Krakowie. Jak podkreślają jednak biorący w niej udział politycy, _ Europa ma wszystkie atuty, by być wiodącym graczem globalnym, ale tego nie wykorzystuje _.

Zdaniem unijnego komisarza Guentera Verheugena, Unia Europejska nie odgrywa obecnie istotnej roli na arenie międzynarodowej, ale takim globalnym graczem być musi. Wspólnota musi postawić na integrację.

- _ Integracja europejska jest jedyną drogą, jedyną nadzieją, jaką mamy. Moja rekomendacja jest taka: powinniśmy sprawić, by Wspólnota była bardziej sprawna, bardziej dynamiczna i zwrócona do obywateli. Jednym słowem lepsza _.

Zdaniem Danuty Huebner, posłanki do Parlamentu Europejskiego, Europa w czasie kryzysu skupiła się na swoich problemach. Zapomniała nie tylko o świecie, ale też o swoich obywatelach.

- _ Przez te wszystkie reformy i ciężary, które niesie ze sobą kryzys, Europa bardzo oddaliła się od obywateli. To nie jest slogan, to widać w badaniach opinii publicznej. Europa bardzo potrzebuje działania, które ma legitymację demokratyczną. Dlatego te najbliższe wybory do Parlamentu Europejskiego będą bardzo istotne, bo to właśnie ta instytucja będzie współdecydowała o kierunku zmian w Europie _ - mówiła Danuta Huebner.

Były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek podkreślił, że o sile polityki zewnętrznej decyduje siła wewnętrzna, a z tym Europa ma problemy.

- _ Przyszłość Europy zależy głównie od państw członkowskich. Traktat lizboński zmienił wiele, wzmocnił Unię, ale przesunął ciężar podejmowania decyzji z instytucji wspólnotowych, takich jak Parlament Europejski czy Komisja Europejska w kierunku takich instytucji jak Rada Europejska i państwa członkowskie _ - uważa Jerzy Buzek.

Uczestnicy debaty podkreślali, że Unia Europejska potrzebuje reform i działań, które zwiększą konkurencyjność jej gospodarki. Spotkanie, zorganizowane między innymi przez Centrum Stosunków Międzynarodowych, odbyło się w Warszawie.

Czytaj więcej w Money.pl
Mniejsza integracja receptą na kryzys UE? - Lepszym pomysłem jest, by to właśnie parlamenty narodowe miały więcej do powiedzenia w sprawie polityki unijnej - uważa Paweł Świedlicki, ekspert Open Europe.
Kolejny kraj w Unii w obliczu bankructwa Trzy największe banki Słowenii będą potrzebowały miliarda euro. Suma ta może jednak mocno wzrosnąć.
Podali optymistyczne dane z Hiszpanii Hiszpania zmaga się z drugą recesją w ciągu nieco ponad trzech lat. Wskaźnik bezrobocia wynosi 26 procent i należy do najwyższych w Europie.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)