Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Unia Europejska nie podjęła decyzji ws. gazu łupkowego

0
Podziel się:

Gaz łupkowy wywołuje w Unii kontrowersje i ożywione dyskusje. Są kraje, jak Polska, które wiążą z nim nadzieje i takie, jak Francja, które zakazały wydobywania ze względu na używane do tego chemikalia.

Unia Europejska nie podjęła decyzji ws. gazu łupkowego
(http://www.gaz-system.pl)

Bez konkretów w sprawie gazu łupkowego na unijnym szczycie w Brukseli. Nie będzie ani poparcia ani potępienia - mówi wysoki rangą dyplomata odpowiadając na pytania o szczegóły debaty. Jutro na kilka godzin do belgijskiej stolicy zjeżdżają europejscy przywódcy, by rozmawiać między innymi o sprawach energetycznych.

Gaz łupkowy wywołuje w Unii kontrowersje i ożywione dyskusje. Są kraje, jak Polska, które wiążą z nim nadzieje i takie, jak Francja, które zakazały wydobywania ze względu na używane do tego chemikalia i ich szkodliwy wpływ na środowisko, oraz wody gruntowe.
Wysoki rangą unijny dyplomata powiedział, że dyskusja na szczycie nie przesądzi o przyszłości gazu łupkowego. Dodał, że w kwestiach energetycznych każdy kraj podejmuje suwerenne decyzje.

W projekcie wniosków na szczyt mowa jest o konieczności rozwoju rodzimych źródeł energii, nie precyzując jakich, ale można się domyślać, że chodzi między innymi o gaz łupkowy czy węgiel. W dokumencie zapisano też, że Komisja Europejska ma przygotować strategię dotycząca rodzimych źródeł energii. A zatem ci, którzy doszukują się zamachu Brukseli na gaz łupkowy, w projekcie wniosków na szczyt potwierdzenia dla tej tezy nie znajdą.

Co oczywiście nie oznacza, że Komisja przestanie się łupkami interesować. Wiadomo bowiem, że ma zamiar do końca roku przygotować unijne przepisy w tej sprawie, choć nie jest jasne na ile będą one rygorystyczne, jeśli chodzi o kwestie środowiskowe.

Czytaj więcej w Money.pl
Unia zakręci nam kurek do gazu łupkowego? Polska, która obok Wielkiej Brytanii, chce wydobywać gaz łupkowy, uważa, że nowe obostrzenia w unijnym prawie środowiskowym są niepotrzebne.
Unia mniej truje, ale jest inny kłopot Spadły też ceny certyfikatów zezwalających na emisje CO2 ponad dopuszczalne limity. Przedsiębiorstwa chętniej je kupują, zamiast inwestowac w technologie ograniczające emisje.
Gaz łupkowy do wydobycia dopiero za 5 lat? Polskie złoża gazu łupkowego, uznawane za największe w Europie, wciąż pozostają w dużym stopniu nierozpoznane.
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)