UE powinna zliberalizować politykę wizową wobec wschodnich sąsiadów - wynika z konferencji PISM _ Wolność za jaką cenę? Polityka wizowa UE względem wschodnich sąsiadów i Rosji _. Eksperci przekonują, że zyska na tym gospodarka UE i jej rynek pracy.
Współorganizujący konferencję w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych ambasador Finlandii Jari Vilen podkreślił, że Unia Europejska, stojąc w obliczu kryzysu ekonomicznego, musi dokonać wyboru - czy uszczelnić swoją politykę imigracyjną, czy otworzyć się na napływ ludzi z krajów niezrzeszonych.
Ambasador podkreślił, że w jego ocenie wspólnota musi utrzymać politykę _ otwartych drzwi _. Przypomniał, że dzięki liberalnej polityce wizowej Finlandię rocznie odwiedza ponad 4 miliony Rosjan. Z obliczeń rządu w Helsinkach wynika, że po zniesieniu wiz liczba ta mogłaby się podwoić. _ To pozwoli stworzyć ponad 12 tysięcy miejsc pracy, nie tylko w turystyce, ale także w całej Finlandii _ - przekonywał. Zyskają nie tylko przedsiębiorcy, ale także skarb państwa, który będzie generować dodatkowe zyski - powiedział Vilen.
Przedstawiciel Komisji Europejskiej Rob Rozenburg również wyraził opinię, że liberalizacja polityki wizowej jest koniecznością. W jego ocenie Unia Europejska musi być silna i opierać się na _ przyjaznej polityce _. Aby tak było, musi prowadzić odpowiednią politykę imigracyjną. Zwrócił uwagę, że zmiany w unijnym prawie wizowym mogą pozytywnie wpłynąć na dynamikę zmian w państwach graniczących na wschodzie z UE.
Rozenburg przypomniał, że takie kraje jak Ukraina, Gruzja i Mołdawia prowadzą zaawansowane negocjacje z Brukselą w sprawie umów stowarzyszeniowych i wprowadzenia ruchu bezwizowego. Dodał, że najbliżej spełnienia wszystkich warunków jest Mołdawia, ale Ukraina i Gruzja wykazują dużą determinację, aby spełnić wszystkie wymogi Brukseli.
Zdaniem dyrektora unijnej agencji ds. granic z siedzibą w Warszawie FRONTEX, Ilkki Laitinena, rozluźnienie unijnej polityki wizowej przyniesie wielowymiarowe korzyści. Wśród nich wymienił między innymi obniżenie kosztów podróży dla osób wybierających się do krajów UE. Może to stymulująco wpłynąć na rozwój takich dziedzin gospodarki jak turystyka, handel czy usługi - podkreślił.
Laitinen przypomniał, że wszelkie statystyki wskazują, że ludzie coraz chętniej podróżują, a w najbliższych latach ruch graniczny będzie się zwiększał. W związku z tym Unia Europejska musi się przygotować. _ Musimy nie tylko unowocześnić obecną infrastrukturę, ale także otworzyć nowe przejścia graniczne _ - powiedział. Zwrócił także uwagę na konieczność stworzenia nowego systemu monitorowania przepływu ludzi przez granice. W jego ocenie należy stworzyć kompleksową bazę danych, która gromadziłaby informacje o przekraczających granice Unii i pozostających na jej terenie.
W listopadzie odbędzie się w Wilnie szczyt Unii Europejskiej, na którym planowane jest podpisanie umowy stowarzyszeniowej między UE a Ukrainą, a także parafowanie takich porozumień z Gruzją i Mołdawią jeżeli kraje te spełnią postawione przez Unię warunki dotyczące reform.
Czytaj więcej w Money.pl | |
---|---|
Imigranci to osobne społeczeństwa - _ Nie mamy większych problemów z Polakami, Czechami, czy Słowakami. Ale imigranci spoza Europy odmawiają asymilacji _- mówił Norman Tebbit, przewodniczący Partii Konserwatywnej. | |
Droga Ukrainy do UE będzie nieco krótsza? Kraje UE wstępnie uzgodniły, że jeśli w listopadzie podpisana zostanie umowa stowarzyszeniowa z Ukrainą, to część zapisów będzie wdrażana natychmiast. | |
Moskwa nie chce zbliżenia Ukrainy i UE Chodzi o planowane podpisanie umowy stowarzyszeniowej między Ukrainą a Unią. |