Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
chorwacja
01.07.2013 06:38

Unia jest już większa o jedno państwo. Cały kraj świętuje

Chorwacjo! Witamy was z całego serca - mówił w Zagrzebiu przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

O północy Chorwacja weszła do Unii Europejskiej, stając się jej 28. członkiem. _ Gratuluję, Chorwacjo! Witamy was z całego serca _ - mówił na centralnych uroczystościach w Zagrzebiu przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

Bogata w program artystyczny ceremonia na placu Jelacicia, głównym placu miasta, w obecności tysięcy ludzi, chorwackich i europejskich polityków, została zainaugurowana o godz. 23 hymnem Republiki Chorwacji w wykonaniu chóru i orkiestry chorwackiego radia i telewizji. Punkt o północy rozbrzmiał hymn Europy - _ Oda do radości _ Ludwiga van Beethovena.

_ - Dzisiaj jest dzień, w którym spełniają się marzenia nie tylko tego pokolenia, lecz poprzednich pokoleń Chorwatów. Dzisiaj jest dzień, kiedy kładziemy podwaliny pod bezpieczną, demokratyczną i europejską przyszłość następnych pokoleń _ - powiedział w swym wystąpieniu prezydent Chorwacji Ivo Josipović. Podkreślił on, że Chorwaci byli i są Europejczykami, a Europa jest główną częścią ich tożsamości narodowej.

_ - Dzisiaj w nocy stoimy tu, mając przed sobą nową odpowiedzialność _ - mówił w niedzielę tuż przed północą premier Chorwacji Zoran Milanović.

Milanović zapewniał, że _ Chorwacja chce być pomostem do lepszej przyszłości dla regionu, w którym europejskie dążenia () są najskuteczniejszym środkiem przezwyciężenia traumy przeszłości _.

Wyraził przekonanie, że UE i wszystkie jej państwa członkowskie będą otwarte na Chorwację _ jako integralną część ich własnej niezmiernie różnorodnej tożsamości _.

Nowego członka UE jako pierwszy powitał przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso. _ - To historyczna noc, dzięki wam, Chorwaci. Chcieliście wejść do UE i wasza ciężka praca sprawiła, że stało się to możliwe () , że jesteście dobrze przygotowani, żeby przyłączyć się do Unii _ - powiedział szef KE.

Zwrócił uwagę, że w ciągu kilkunastu lat Chorwacja przeszła _ ogromne zmiany _. To teraz _ w pełni demokratyczny kraj, gdzie szanuje się podstawowe prawa i gdzie panuje praworządność. Dlatego Chorwacja może w pełni korzystać z tego, co UE ma do zaoferowania _ - podkreślił Barroso.

Wskazał też, że w dzisiejszym świecie jest wiele wyzwań, _ ale będąc członkiem europejskiej rodziny Chorwacja nie jest sama _. Ponadto - jak dodał szef KE - Chorwacja jest również przykładem dla innych. - _ Przeszliście przez trudne reformy i pojednanie. Jako członek UE jasno określiliście, że pomożecie innym podążać waszą ścieżką. Cieszę się z tego zobowiązania, gdyż nasza Unia jest otwarta dla wszystkich, którzy podzielają wartości europejskie _ - powiedział Barroso.

_ - Zawsze byliście Europejczykami, a teraz jesteście członkami UE _ - mówił Herman Van Rompuy, podkreślając, że wejście do Unii _ na zawsze zmieni życie _ Chorwatów. _ Na dobre i na złe musimy pozostać zjednoczeni jako Unia _ - dodał.

Podczas ceremonii głos zabrali także przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schultz, Eamon Gilmore, wicepremier sprawującej do 30 czerwca prezydencję w UE Irlandii, i Dalia Grybauskaite - prezydent Litwy, która prezydencję przejmie 1 lipca.

Na uroczystościach w Zagrzebiu Polskę reprezentował premier Donald Tusk. To za polskiej prezydencji w grudniu 2011 roku Chorwacja podpisała traktat akcesyjny.

Na placu Jelacicia rozstawiono cztery sceny, na których przez cały wieczór odbywały się koncerty różnych zespołów, od punkowych i hardrockowych, po funky i wykonujących muzykę klasyczną. W sumie wystąpiło ponad 680 artystów. Chorwaci przyszli świętować całymi rodzinami. Niektórzy mieli na sobie narodowe czerwono-biało-niebieskie flagi z charakterystyczną szachownicą, inni - flagi unijne.

Symbolicznie, dokładnie o północy na przejściu granicznym ze Słowenią zostały zdjęte tablice z napisami _ cło _. Po Słowenii, która przystąpiła do UE w 2004 roku, Chorwacja będzie drugim krajem dawnej Jugosławii w Unii. O tej samej porze na chorwacko-serbskim kolejowym przejściu granicznym w Bajakovie zostały postawione znaki UE. Belgrad także liczy na wejście w przyszłości do UE. Na ostatnim szczycie w Brukseli przywódcy państw UE podjęli historyczną decyzję o otwarciu negocjacji akcesyjnych z Serbią.

Czytaj więcej w Money.pl
Tusk zadowolony. Jest przekonany, że zyskujemy cennego sojusznika Premier weźmie udział wieczorem w Zagrzebiu w uroczystościach związanych z wejściem Chorwacji do Unii Europejskiej.
Rolnicy nie spodziewają się wiele po Unii Chorwaccy rolnicy nie oczekują zmian po 1 lipca, gdy kraj wejdzie do UE.
Chce bronić 105 mld euro. Uda mu się? Polska ma obiecane w nowym budżecie ponad 105 miliardów euro i - jak mówił premier - będzie bronić tych pieniędzy.
Tagi: chorwacja, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz