Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Unia musi zmniejszyć zależność od gazu z Rosji

0
Podziel się:

Jeśli nieskuteczne okażą się ewentualne sankcje w postaci zakazów wizowych i zamrożenia aktywów to Bruksela powinna rozważyć
inny plan - postuluje Financial Times.

Unia musi zmniejszyć zależność od gazu z Rosji
(lagereek/iStockphoto)

Jeśli wobec Rosji nieskuteczne okażą się ewentualne sankcje UE w postaci zakazów wizowych i zamrożenia aktywów osób powiązanych z Kremlem, to UE powinna rozważyć plan zmniejszenia swej zależności od rosyjskiego gazu - postuluje _ Financial Times _.

W artykule redakcyjnym poświęconym kryzysowi na Ukrainie dziennik wskazuje też na rozbieżność interesów państw unijnych w odniesieniu do Rosji. Uważa jednak, że państwa członkowskie UE _ muszą być gotowe na przyjęcie twardej dyplomatycznej postawy wobec Rosji _ po to, by zapobiec _ dalszej eskalacji przemocy _ na Ukrainie.

Według _ FT _ sankcje unijne, ze względu na silne powiązania gospodarcze UE-Rosja _ mają potencjał, by rzeczywiście zaszkodzić _ Rosji. _ Rosja ma dużą nadwyżkę w handlu z Europą i głupie ze strony Moskwy byłoby jej narażenie na szwank _ - argumentuje dziennik. Według niego _ już są oznaki, że przedłużający się kryzys mocno uderzyłby w rosyjską gospodarkę _; w poniedziałek giełda rosyjska odnotowała 11-procentowy spadek.

Zarazem jednak, sięgnięcie po sankcje _ grozi podkopaniem części rozległych interesów biznesowych bloku _, a kraje unijne _ bronią swych sprzecznych interesów _. Niemcy są jednym z głównych partnerów handlowych Rosji i ważny dla nich - tak jak dla Włoch - jest import rosyjskiego gazu; Wielka Brytania nie chciałaby zamykać londyńskiego centrum finansowego przed bogaczami z Rosji. Wewnątrz Unii już ujawniły się podziały w kwestii radykalniejszych kroków wobec Rosji.

Jednak - apeluje _ Financial Times _ - na czwartkowym szczycie UE jej przywódcy _ powinni zarysować plan stopniowo zaostrzanych działań przeciwko Moskwie _. Lista takich działań musi być zobowiązująca i poparta przez wszystkie państwa członkowskie - zaznacza gazeta. Postuluje wydanie zakazu wjazdu do UE i zamrożenie aktywów _ wybranym osobom mającym silne związki z Kremlem _. Jako wzór wskazuje przyjętą w USA tzw. listę Magnitskiego nakładającą sankcje na przedstawicieli Rosji oskarżanych o łamanie praw człowieka.

_ Jeśli te środki okażą się nieskuteczne, UE powinna rozważyć wspólny plan w celu zredukowania swojej zależności od gazu z Rosji _ - ocenia _ Financial Times _. Przyznaje, że nie byłoby to proste zadanie; wymagałoby znalezienia przez kraje unijne nowych źródeł gazu łupkowego.

Londyński dziennik zauważa, że do tej pory w stosunkach między UE a Rosją dominowało przekonanie, że można z Moskwą utrzymywać stosunki gospodarcze bez szkody dla bezpieczeństwa obywateli UE. Stosunki rozwijane były dwutorowo - mimo okresowych napięć politycznych stosunki gospodarcze kwitły. Kryzys na Ukrainie pokazał jednak, że to dwutorowe podejście ma swoje granice - zauważa _ FT _.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)