Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pomoc dla grecji
14.06.2010 14:34

Unia nie będzie ratować Hiszpanii

- Nie ma planów pomocy dla żadnego kraju - mówi rzecznik KE Amadeu Altafaj Tardio.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

_ - Nie ma planów udzielenia finansowego pakietu ratunkowego żadnemu krajowi _ - oświadczył rzecznik KE do spraw gospodarczych i finansowych Amadeu Altafaj Tardio (na zdjęciu).

Jak dodał, chce to podkreślić z całą mocą, bowiem _ niektórzy ludzie tego nie rozumieją, zwłaszcza w jednym kraju członkowskim, czyli w Niemczech _. _ Żaden plan nie jest dyskutowany i nie będzie żadnej prośby - o ile wiem, było jasne oświadczenie na ten temat ze strony hiszpańskiej. Nie mam pojęcia, skąd biorą się takie historie, poza tym, że tylko z jednego kraju _ - podkreślił rzecznik.

Dzisiejszy _ Frankfurter Allgemeine Zeitung _ podał, że między krajami członkowskimi UE trwają przygotowania do udzielenia Hiszpanii wsparcia z nowo ustanowionego, gotowego już do użycia mechanizmu ratunkowego dla krajów strefy euro, opiewającego wraz z zakładanym wparciem MFW łącznie na kwotę 750 mld euro. Wcześniej, w ramach mechanizmu ad hoc, pomoc od strefy euro dostała Grecja, która w ciągu trzech może łącznie otrzymać do 120 mld euro.

KE zależy, by doniesienia o ewentualnej pomocy dla kolejnych krajów nie stały się samospełniającą się przepowiednią i by rzeczywiście, w ślad za Grecją, Hiszpania, a potem i Portugalia nie potrzebowały finansowego wsparcia. Obawy, czy te dwa kraje nie zarażą się greckim kryzysem finansów publicznych, wywołały wcześniej niepokój o przetrwanie strefy euro, co pociągnęło za sobą spadek kursu wspólnej waluty oraz spadki na europejskich giełdach. Przeciwko spekulacjom ostro protestował także rząd w Madrycie.

Tagi: pomoc dla grecji, pomoc, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz