Notowania

grecja
11.02.2010 14:30

Unia nie pozwoli na upadek Grecji

Van Rompuy: Pomożemy Grecji, ale będzie musiała drastycznie zbić deficyt.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)


Przywódcy Francji i Niemiec, premier Grecji i szefowie Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Centralnego porozumieli się w sprawie pomocy dla pogrążonej w tarapatach finansowych Grecji, ogłosił przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

Do porozumienia doszło jeszcze przed rozpoczęciem nieformalnego szczytu UE w Brukseli, podczas osobnego spotkania tych kilku przywódców.

Van Rompuy sprecyzował, że mimo trudności budżetowych Grecja nie prosiła europejskich partnerów o pomoc finansową. Zapewnił jednocześnie, że _ kraje strefy euro podejmą w razie potrzeby zdeterminowane i skoordynowane działania _, by stać na straży stabilności finansowej w obliczu spekulacyjnych ataków na euro wywołanych greckim kryzysem.

ZOBACZ TAKŻE: Grecja ma wyjść z kryzysu pod specjalnym nadzorem
Kanclerz Niemiec Angela Merkel nie zdradziła szczegółów planu pomocy dla Grecji, zapewniając tylko, że _ UE nie pozwoli upaść _ temu krajowi. Zastrzegła, że w zamian za wsparcie Grecja będzie musiała skrupulatnie przestrzegać zasad dyscypliny budżetowej i dążyć do ustabilizowania finansów publicznych. _ Są zasady i te zasady muszą być respektowane _ - oświadczyła. Więcej szczegółów ma zawierać deklaracja przyjęta na szczycie szefów państw i rządów UE.

Van Rompuy powiedział, że w 2010 r. Grecja będzie musiała ograniczyć swój deficyt finansów publicznych (12,7 proc. PKB w zeszłym roku) o 4 pkt proc.

ZOBACZ RELACJĘ Z GRECJI ( AlJazeera ang):

Grecja ciągnie Unię w dół, forma pomocy jeszcze nie dogadana

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Wskaźniki makroekonomiczne w Money.pl ]( http://www.money.pl/gospodarka/wskazniki/pkb/ )
* [ O kryzysie finansowym czytaj w serwisie specjalnym Money.pl ]( http://www.money.pl/kryzys/ )
Tagi: grecja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, unia, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz