Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Unia podejmuje kolejną próbę rozwiązania sporu gazowego Rosja-Ukraina

0
Podziel się:

Komisarz UE do spraw energii Guenther Oettinger spotka się z rosyjskim ministrem energetyki Aleksandrem Nowakiem oraz kierownictwem Gazpromu.

Unia podejmuje kolejną próbę rozwiązania sporu gazowego Rosja-Ukraina
(Jacques Griessmayer/CC BY 3.0/Wikimedia)

Komisarz UE do spraw energii Guenther Oettinger zapowiedział na łamach wydania _ Frankfurter Allgemeine Zeitung _ następną mediację w sporze między Moskwą i Kijowem. Ostrzegł Kreml przed próbą zakłócenia dostaw gazu z Zachodu na Ukrainę.

Oettinger poinformował w wywiadzie dla _ FAZ _, że pod koniec sierpnia w Moskwie spotka się z rosyjskim ministrem energetyki Aleksandrem Nowakiem oraz kierownictwem Gazpromu.

Unijny komisarz powiedział, że Rosja i Ukraina powinny zgodzić się na _ tymczasowe ceny _ za paliwo, które miałyby obowiązywać do czasu rozwiązania sporu o zapłatę nieuregulowanych rachunków z przeszłości.

Oettinger jest głównym negocjatorem z ramienia UE w sporze między Ukrainą i Rosją o cenę gazu dla Kijowa. Rosyjski koncern Gazprom przerwał w połowie czerwca dostawy gazu na Ukrainę, powołując się na nieuregulowanie przez stronę ukraińską długów za odebrany surowiec. Strona rosyjska szacuje zaległości na 4,5 mld dolarów. Moskwa zapowiedziała, że podejmie rozmowy z Kijowem dopiero po uregulowaniu długów.

Jak pisze _ FAZ _, przerwanie dostaw z Rosji utrudnia Ukrainie przygotowanie zapasów gazu na okres zimowy. Zbiorniki wypełnione są mniej niż w połowie. Gaz magazynowany na Ukrainie przeznaczony jest nie tylko dla odbiorców w tym kraju, lecz także dla klientów w innych krajach Europy Wschodniej i Południowo-Wschodniej.

W rozmowie z _ FAZ _ Oettinger wyjaśnił, że Gazprom powinien wznowić dostawy gazu po cenach, które ostatecznie zostaną ustalone w terminie późniejszym. Obie strony musiałyby zobowiązać się do uiszczenia w razie konieczności dopłat bądź zwrotu nadpłaty - podkreślił komisarz. Zadeklarował, że Komisja Europejska mogłaby wysłać ekspertów, którzy zbadaliby, ile gazu Rosja przekazuje Ukrainie i jaka ilość tego surowca przekazywana jest dalej na Zachód. Rosja oskarża Ukrainę o nielegalne pobieranie gazu przeznaczonego dla odbiorców zachodnich.

Oettinger podkreślił, że UE nie będzie tolerowała prób zakłócenia dostaw gazu z Zachodu na Ukrainę. _ Zrobimy wszystko co możliwe, by zapewnić techniczną możliwość zwrotnego przepompowywania rosyjskiego gazu na Ukrainę _ - powiedział komisarz. Obecnie takie dostawy realizują niemiecki RWE i francuski GDF-Suez. Oettinger zapewnił, że UE gotowa jest do udzielenia firmom uczestniczącym w tych dostawach poręczeń i gwarancji.

Gazprom ostrzegł w lipcu, że może zmniejszyć dostawy surowca tym koncernom z krajów UE, które będą zajmować się rewersem kupionego od Rosji gazu na Ukrainę.

Czytaj więcej w Money.pl

Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)