Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
unia europejska
29.10.2013 18:59

Unia przedłuża sankcje wobec Białorusi

Decyzję państw UE uzasadniono tym, że władze białoruskie nie uwolniły wszystkich więźniów politycznych, a żaden z uwolnionych nie został zrehabilitowany.

Podziel się
Dodaj komentarz
(JAKUB SZAMETO / EAST NEWS)

_ Na Białorusi nie poprawiła się sytuacja w sferze poszanowania praw człowieka, praworządności i zasad demokracji _ - poinformowano w komunikacie Rady UE. Dodano, że Unia będzie nadal prowadzić wobec Białorusi politykę _ krytycznego zaangażowania _, której celem jest promowanie demokratycznych wartości w tym kraju.

UE zaktualizowała swoją listę osób i firm na Białorusi, objętych sankcjami za poważne łamanie praw człowieka, udział w represjach wobec społeczeństwa obywatelskiego i demokratycznej opozycji, a także czerpanie korzyści z popierania reżimu.

Sankcje, takie jak zakaz wjazdu na terytorium UE i zamrożenie aktywów, dotyczą obecnie 232 osób oraz 25 firm. Białoruś objęta jest też unijnym embargiem na sprzedaż broni, a także wszelkiego sprzętu, który może zostać wykorzystany do represji.

Przedstawiciele Unii Europejskiej wielokrotnie podkreślali, że warunkiem wznowienia dialogu z Białorusią oraz złagodzenia sankcji jest uwolnienie przez reżim w Mińsku i rehabilitacja wszystkich więźniów politycznych. Jeśli warunek ten zostanie spełniony, to szansą na poprawę relacji może być szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie pod koniec listopada. Białoruś wyraziła zainteresowanie udziałem w tym szczycie, a także całym programie Partnerstwa Wschodniego.

Pod koniec czerwca tego roku Unia zawiesiła sankcje wobec szefa białoruskiej dyplomacji Uładzimira Makieja, aby ułatwić kontakty z reżimem prezydenta Alaksandra Łukaszenki. Makiej był współodpowiedzialny za brutalne rozpędzenie protestu po wyborach prezydenckich 19 grudnia 2010 r., a następnie za prześladowania opozycjonistów.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: unia europejska, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-11-2019

Sankcje dla wszystkichKiedy reżim UE nałoży sankcje na reżim Macrona za tłumienie prodemokratycznych protestów "żółtych kamizelek", na reżim w Hiszpanii o … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (1)