Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Unia ratuje banki kosztem młodych ludzi"

0
Podziel się:

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz: uratowaliśmy banki, ale grozi nam utrata pokolenia.

"Unia ratuje banki kosztem młodych ludzi"
(imago stock&people/EAST NEWS)
bEJkFRTp

Unia Europejska wydaje setki miliardów euro na ratowanie swych banków, ale może w tym procesie stracić całe pokolenie młodych ludzi - ostrzegł przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz.

Od czasu, gdy pod koniec 2009 roku w Grecji wybuchł kryzys zadłużenia, UE stworzyła skomplikowane mechanizmy ratunkowe dla krajów i ich chwiejących się instytucji sektora bankowego, przeznaczając na to w sumie 700 miliardów euro.

Jednak - jak podkreśla Reuters - niewiele zrobiono, by zająć się druzgocącymi konsekwencjami społecznymi kryzysu; w całej UE 26 milionów ludzi jest bez pracy, w tym co drugi młody człowiek w Grecji, Hiszpanii, w niektórych regionach Włoch i Portugalii.

bEJkFRTr

_ - Uratowaliśmy banki, ale grozi nam utrata pokolenia - powiedział Schulz agencji Reutera . - Jednym z największych zagrożeń dla Unii Europejskiej jest to, że ludzie całkiem przestają wierzyć w zdolność UE do rozwiązania ich problemów. A jeśli młodsze pokolenie traci zaufanie, to - moim zdaniem - Unia Europejska jest w prawdziwym niebezpieczeństwie _.

Schulz nawiązał do debaty, w której uczestniczył ostatnio w Hiszpanii. Jedna z uczestniczek postawiła zarzut, że porzuca się młodych ludzi, żeby ratować banki. _ W praktyce zadała następujące pytanie: daliście 700 miliardów euro systemowi bankowemu, a ile pieniędzy macie dla mnie? _.

Schulz przedstawił swoje zdanie w tej kwestii: _ Jeśli mamy 700 miliardów euro na stabilizowanie systemu bankowego, musimy mieć co najmniej tyle samo na stabilizowanie młodego pokolenia w takich krajach. Jesteśmy mistrzami świata w cięciach, ale mamy mniej pomysłów jeśli chodzi o stymulowanie wzrostu _.

_ - Grecja, Hiszpania i Włochy mają zapewne pokolenia wykształcone lepiej niż kiedykolwiek w tych krajach, rodzice tych młodych ludzi inwestowali ogromne pieniądze w edukację swoich dzieci. A teraz, kiedy są one gotowe go pracy, społeczeństwo mówi: Nie ma dla was miejsca. Tworzymy stracone pokolenie _ - powiedział przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

bEJkFRTx

Zdaniem Schulza w rozwiązywaniu problemów bardziej niż kiedykolwiek potrzebne są bezpośrednie powiązania między Unią Europejską a władzami regionalnymi i lokalnymi, zredukowanie biurokracji i dostarczenie pieniędzy bezpośrednio tam, gdzie są potrzebne. Podał jako przykład inwestycję w energię słoneczną w Grecji. Jeśli trzymamy się tradycyjnych metod - mówił - decyzja jest podejmowana w Brukseli, pieniądze są pozyskiwane gdzie indziej, opracowuje się program inwestycyjny, pieniądze są przekazywane rządowi centralnemu w Atenach, stamtąd trafiają do różnych ministerstw i w końcu docierają do władz lokalnych, czy regionalnych. _ Do tego czasu jesteśmy już znacznie starsi _ - podkreślił.

Zdaniem Schulza spójność społeczna jest zagrożona, a jeśli załamie się w takim kraju jak Grecja, to kraj taki _ eksploduje _. Przewodniczący PE uważa, że grozi to Unii Europejskiej jako całości.

Czytaj więcej w Money.pl
Negocjacje z Parlamentem Europejskim przeciągają się. Porozumienie "zbyt szczodre"? Na kwestionowanej przez posłów klauzuli zależało m.in. Polsce.
Brytyjczycy boją się o ośrodek finansowy w City Brytyjczycy obawiają się o pozycję swego ośrodka finansowego w londyńskim City.
Będzie łatwiej o kredyty! Zobacz od kiedy Odkręcanie kredytowej śruby, spadek stóp procentowych oraz spodziewane odbicie w polskiej gospodarce przyniesie efekty.
bEJkFRTS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)