Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Unia rozpoczęła negocjacje umów o strefie wolnego handlu z Gruzją i Mołdawią

0
Podziel się:

Rozmowy techniczne ruszą już w styczniu, a formalne tury negocjacyjne - w pierwszym kwartale 2012 roku.

Unia rozpoczęła negocjacje umów o strefie wolnego handlu z Gruzją i Mołdawią
(Xinhua News/East News)

- _ Rozmowy techniczne ruszą już w styczniu, a formalne tury negocjacyjne - w pierwszym kwartale 2012 roku _ - powiedział w Brukseli szef polskiego MSZ Radosław Sikorski.

_ - Jest to realizacja postanowień szczytu Partnerstwa Wschodniego (PW) w Warszawie i kolejna rzecz, którą możemy zapisać po stronie rzeczy zrobionych podczas polskiej prezydencji _ - powiedział dziennikarzom Sikorski. _ Rozmowy techniczne rozpoczną się w styczniu, a formalne tury negocjacyjne w pierwszym kwartale przyszłego roku _ - dodał.

Szef polskiej dyplomacji wraz z unijnym komisarzem ds. handlu Karelem de Guchtem podpisali dziś w Brukseli dokumenty pozwalające na rozpoczęcie negocjacji. Gruzję i Mołdawię reprezentowali ich premierzy: Nika Gilauri oraz Vlad Filat.

Sikorski zaznaczył, że rozpoczęcie negocjacji _ to sygnał, że Europa jest na zawsze zainteresowana krajami Partnerstwa Wschodniego _. _ - To wszystko, co sobie obiecaliśmy w ramach partnerstwa, szybciej, wolniej, ale z żelazną konsekwencją, jest realizowane _ - dodał.

Oświadczył, że kolejnym etapem _ będą umowy o ułatwieniach wizowych _ z krajami PW (oprócz Gruzji i Mołdawii są to: Azerbejdżan, Armenia, Ukraina i Białoruś). _ - Chcemy dojść do ruchu bezwizowego _ - zaznaczył.

Komisja Europejska dała zielone światło do rozpoczęcia negocjacji handlowych z Gruzja i Mołdawią 5 grudnia, ogłaszając, że pierwsza runda negocjacji ma się odbyć na początku przyszłego roku.

Umowy handlowe - czyli umowy o głębokiej i pełnej strefie wolnego handlu - są częścią umowy o stowarzyszeniu z UE, która jest podstawą uprzywilejowanych stosunków między Unią a krajami spoza niej. Mołdawia i Gruzja rozpoczęły negocjacje tego porozumienia odpowiednio w styczniu i w lipcu 2010 roku. Zdaniem KE, umowy o pogłębionej strefie wolnego handlu mają zróżnicować i wzmocnić wymiany handlowe obu krajów i otworzyć dla tych państw unijny rynek, który liczy około 500 mln konsumentów.

UE zaznacza przy tym, że oba kraje muszą poprawić stabilność, przejrzystość i przewidywalność swojego prawodawstwa, ponieważ wzmocni to znacznie zaufanie i tym samym przyciągnie inwestorów.

Oba kraje korzystają obecnie z ułatwionego dostępu do rynku UE poprzez indywidualny system niższych taryf importowych; podpisały także z KE porozumienie o współpracy i partnerstwie, które reguluje współpracę dwustronną między UE a byłymi krajami Związku Radzieckiego (Mołdawia w 1998, a Gruzja w 1999 roku).

Udzielając w 2010 roku KE mandatu do negocjacji umów stowarzyszeniowych z tymi krajami, UE uzależniła rozpoczęcie negocjacji umowy o pogłębionej strefie wolnego handlu od wypełnienia przez nie _ kluczowych zaleceń _. W szczególności chodziło o przeprowadzenie reform związanych z handlem i inwestycjami, wzmocnienie norm fitosanitarnych oraz ochrony własności intelektualnej i konkurencyjności.

Według danych KE Unia jest największym partnerem handlowym Gruzji i Mołdawii. W 2010 wartość wymiany handlowej, jeśli idzie o towary, wyniosła w przypadku Gruzji 1,7 mld euro, a w przypadku Mołdawii - 2,1 mld euro.

O Gruzji i Mołdawii czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/10/t116490.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/moldawia;trwaja;wybory;w;naddniestrzu;pod;czujnym;okiem;rosji,196,0,987332.html) Trwają wybory. Rosja pozostaje czujna Zwycięzca niedzielnych wyborów musi uzyskać 50 procent głosów, jeśli tak się nie stanie, potrzebna będzie druga tura
[ ( http://static1.money.pl/i/h/172/t80044.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/szef;nato;wzywa;gruzje;do;wiekszych;reform,21,0,963093.html) Kolejny kraj zachęcany do poważnych reform Anders Fogh Rasmussen nawołuje Gruzję do zintensyfikowania reform.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/88/t82520.jpg ) ] (http://manager.money.pl/styl/ciekawostki/artykul/gruzja;fotograf;przyznal;sie;do;szpiegostwa,34,0,870178.html) Gruzja: fotograf przyznał się do szpiegostwa Osobisty fotograf prezydenta Gruzji przez wiele lat przekazywał tajne informacje Rosjanom. Razem z nim zatrzymano dwóch innych fotoreporterów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)