Notowania

wiadomości
26.03.2010 11:29

Unia w nowej strategii skupi się na rozwoju

Wygląda na to, że w zapisach Eruopa2020 nie zostaną obcięte dotacje na drogi i rolnictwo.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Wspólna polityka rolna i spójności będą wspierać nową gospodarczą strategię Europa 2020, a projekty infrastrukturalne będą jednym z jej elementów - brzmi projekt wniosków końcowych ze szczytu UE w Brukseli, co odpowiada zgłaszanym przez Polskę postulatom.

_ - Wszystkie polityki, a w szczególności wspólna polityka rolna i polityka spójności, będą wspierać nową strategię. Rada Europejska podkreśla wagę popierania gospodarczej, społecznej i terytorialnej spójności, jak również rozwój infrastruktury, tak, aby przyczynić się do sukcesu nowej strategii _ - brzmi dokument.

Nowa unijna strategia gospodarcza na najbliższą dekadę była już omawiana pierwszego dnia szczytu przywódców państw i rządów w czwartek. _ Jest szerokie poparcie dla strategii Europa 2020, w której koncentrujemy się na wzroście gospodarczym _ - cieszył się szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.

ZOBACZ TAKŻE: Fiasko strategii lizbońskiej, czas na UE 2020
Jednak przywódcy nie zaaprobowali jeszcze wszystkich zaproponowanych przez Barroso w wyjściowej propozycji z 3 marca celów strategii. Komisja Europejska skoncentrowała się na inwestycjach w badania i innowacje oraz na promowaniu przyjaznej środowisku gospodarki.

Polska od początku zgłaszała zastrzeżenia do strategii, podkreślając, że projekty infrastrukturalne wygenerują więcej wzrostu i zatrudnienia niż inwestycje w badania, na których Barroso skoncentrował swoją propozycję.

_ - Naszym celem jest uzyskanie w konkluzjach Rady Europejskiej takiego zapewnienia, że polityka spójności, która jest głównym instrumentem, jeśli chodzi o infrastrukturę, będzie obecna w strategii Europa 2020. Dla Polski wzrost zatrudnienia to przede wszystkim inwestycje w infrastrukturę. Polska różni się pod tym względem od innych krajów UE, gdzie inwestycje ekologiczne mogą gwarantować wzrost zatrudnienia _ - powiedział premier Donald Tusk, jeszcze przed szczytem.

Końcową wersję strategii poznamy w czerwcu

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz