Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Unia zdecyduje co dalej z Grecją

0
Podziel się:

Po południu w Brukseli rozpocznie się szczyt Unii Europejskiej, poświęcony m.in. kryzysowi w Grecji.

Unia zdecyduje co dalej z Grecją
(photo-service.europarl.europa.eu)
bEUMgooR

Szczyt Unii Europejskiej, który po południu rozpoczyna się w Brukseli, powinien dać odpowiedź na pytanie, czy Grecja otrzyma europejskie wsparcie w kryzysie. Pomysł popiera m.in. polski komisarz Janusz Lewandowski (na zdjęciu).

Czwartkowo-piątkowy szczyt UE zdominuje spór o doraźne wsparcie finansowe
dla Grecji przez państwa strefy euro i MFW, na co muszą zgodzić się Niemcy. Na dalszy plan może zejść strategia gospodarcza Europa 2020 na najbliższą dekadę.Na razie przeciwne pomocy Grecji są władze w Berlinie, które najwięcej wpłacają do unijnej kasy. Poza tym na finansowe wsparcie nie zgadza się niemiecka opinia publiczna, co jest ważnym sygnałem dla rządzących przed majowymi wyborami regionalnymi.

Eksperci tymczasem przestrzegają przed zwlekaniem z ofertą pomocy dla Grecji, której grozi bankructwo. Za podjęciem decyzji w tej sprawie już teraz jest także unijny komisarz do spraw budżetu, Janusz Lewandowski.

bEUMgooT

POSŁUCHAJ JANUSZA LEWANDOWSKIEGO:

W odpowiedzi na kryzys w Grecji i aby uniknąć takich sytuacji w przyszłości, Bruksela chce stworzyć fundusz pomocowy dla krajów należących do strefy euro. Prace nad nim powinny rozpocząć się w najbliższych miesiącach.

Lewandowski uważa, że Polska powinna zabiegać, by uczestniczyć już teraz w dyskusji na ten temat.

POSŁUCHAJ JANUSZA LEWANDOWSKIEGO:


bEUMgooZ

Propozycje utworzenia funduszu wspierającego kraje strefy euro Komisja Europejska ma przedstawić do czerwca. W unijnym żargonie fundusz nazywany jest_ wspólnotowym mechanizmem pomocowym. _ Chodzi o to, by nie trzeba było zmieniać unijnego traktatu, a wykorzystać obecne zapisy w dokumencie z Lizbony, oferujące koordynację gospodarczą we Wspólnocie.

Gospodarka na unijnym szczycie

bEUMgopu
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)