Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Unijna polityka klimatyczna uderzy w polski przemysł

0
Podziel się:

Polityka klimatyczna Unii Europejskiej, to dla przemysłu gigantyczne koszty. Ujawnili ich wysokość.

Unijna polityka klimatyczna uderzy w polski przemysł
(Marcopolo/Dreamstime)

Polityka klimatyczna Unii Europejskiej będzie oznaczała dla polskiego przemysłu gigantyczne koszty . Według najnowszych badań przeprowadzonych na zlecenie Krajowej Izby Gospodarczej, w 2030 roku wydatki polskich przedsiębiorstw związane z redukcją emisji CO2 mogą sięgnąć nawet 22 miliardów złotych.

Według KIG polityka klimatyczna Unii Europejskiej jest ogromnym zagrożeniem dla polskiej gospodarki.

Durlik-Khouri z Krajowej Izby Gospodarczej w rozmowie z IAR przekonuje, że przemysł już spore wydatki odczuje za 3 lata. _ - To będzie około 5 mld złotych rocznie. Te koszty będą rosły wraz z zaostrzaniem kryteriów - _tłumaczy.

Agnieszka Durlik-Khouri dodaje że najbardziej ucierpieć może przemysł metalowy. Z raportu Krajowej Izby Gospodarczej wynika, że miliardowe wydatki związane z redukcją emisji CO2 będą połączone z drogimi inwestycjami, które zmodernizują w Polsce infrastrukturę energetyczną. To wszystko spowoduje znaczący wzrost energii elektrycznej.

O dotkliwych skutkach pakietu klimatycznego mówi się od dawna. Unia Europejska zakłada 20-procentową redukcję emisji gazów cieplarnianych, zwiększenie efektywności wykorzystania energii o 20 proc. oraz zwiększenie wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych do 20 proc. - cele te mają być osiągnięte do roku 2020. Polska ma prawo do bezpłatnych uprawnień do emisji CO2, które jednak stopniowo będą redukowane i od 2020 roku również polskie elektrownie będą musiały kupować wszystkie uprawnienia do emisji na aukcjach.

Komisja Europejska rozważa podniesienie celu redukcji CO2 na 2020 rok z 20 do 30 proc., z czego 5 proc. mogłoby zostać przeprowadzone za granicą. Według scenariusza określonego w raporcie w 2030 roku obowiązkowe byłoby zmniejszenie emisji o 40 proc., w 2040 roku - o 60 proc., a w 2050 roku - o 80 proc. Taką propozycję ma przedstawić duńska prezydencja na spotkaniu ministrów środowiska 9 marca tego roku.

Czytaj w Money.pl
Pawlak przeciwny unijnym limitom CO2 Polska złożyła wczoraj skargę w Trybunale Sprawiedliwości UE na próbę narzucenia nam przez Brukselę limitów emisji CO2.
Zbyt duża emisja CO2? Jest na to sposób Elektrownie napędzane gazem to rozwiązanie korzystne i będzie wybierane przez wiele krajów europejskich. Jeśli mówimy o zastępowaniu węgla, to ważnym czynnikiem, który musimy barć pod wagę, musi być gaz łupkowy.
Lewandowski dla Money.pl: Tak oszukuje się podatników Unijny komisarz zdradza Money.pl, którego pomysłu europejskich decydentów boimy się tak bardzo, że wolimy o nim nie rozmawiać.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)