Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Unijna umowa stowarzyszeniowa z Ukrainą jest wymierzona w Rosję?

0
Podziel się:

Umowa ma pomóc Ukrainie w osiągnięciu stałego rozwoju społecznego i gospodarczego.

Unijna umowa stowarzyszeniowa z Ukrainą jest wymierzona w Rosję?
(thisisbossi/CC/Flickr)

Umowa stowarzyszeniowa między Ukrainą a Unią Europejską nie jest wymierzona w Rosję, a nawet może doprowadzić do polepszenia stosunków Kijowa z Moskwą - oświadczył unijny ambasador na Ukrainie Jan Tombiński.

Mówiąc o wyborze między integracją Ukrainy z Zachodem a zbliżeniem z państwami obszaru poradzieckiego, dyplomata wskazał, że umowa o stowarzyszeniu z UE da Ukraińcom możliwość gruntownej modernizacji ich państwa oraz przyniesie korzyści w relacjach z ich najbliższym sąsiadem, Rosją.

_ - Umowa stowarzyszeniowa nie jest instrumentem negatywnym, wymierzonym we współpracę z Rosją czy innymi krajami. UE jest zainteresowana dobrymi relacjami między Ukrainą a Rosją, a ta umowa może tylko polepszyć te relacje. Adaptacja Ukrainy do europejskich standardów produkcji czy usług przyniesie efekty i na rynku rosyjskim _ - powiedział Tombiński.

_ - Przyłączenie się Ukrainy do Unii Celnej (Rosji, Białorusi i Kazachstanu) takiego efektu nie przyniesie _ - zaznaczył podczas obrad okrągłego stołu w Kijowie, poświęconych integracji europejskiej Ukrainy.

Ambasador podkreślił, że umowa stowarzyszeniowa z UE jest _ najlepszym narzędziem _ dla przyszłego rozwoju Ukrainy, która w ciągu ostatnich kilkunastu lat straciła aż 7 mln swych obywateli.

_ - Umowa ma pomóc Ukrainie w osiągnięciu stałego rozwoju społecznego i gospodarczego, dlatego też tak wiele miejsca poświęca się w niej obronie praw człowieka, praw biznesu i własności intelektualnej _ - powiedział Tombiński.

Trwające od 2008 roku negocjacje nad umową o stowarzyszeniu Ukrainy z UE zakończyły się trzy lata później. Dokument parafowano w 2012 roku, a jego podpisanie oczekiwane jest jesienią, na szczycie państw Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.

Warunkiem podpisania umowy stowarzyszeniowej jest wstępne dostosowanie się Ukrainy do standardów prawnych obowiązujących w krajach unijnych. Jednym z ważnych elementów jest rezygnacja z wybiórczego stosowania prawa, o co UE oskarża władze w Kijowie, komentując wyroki więzienia dla polityków opozycyjnych, takich jak skazana na siedem lat pozbawienia wolności była premier Julia Tymoszenko.

Czytaj więcej w Money.pl
Oni chcą wspólnego państwa z Rosją 41 proc. Ukraińców popiera utworzenie wspólnego państwa w składzie Ukraina, Rosja i Białoruś.
Ułaskawił go, bo miał w tym interes. Nic więcej Trudno sobie wyobrazić, by ułaskawienie b. szefa MSW Jurija Łucenki wystarczyło, aby UE podpisała umowę stowarzyszeniową z Kijowem.
Chcą wejść do Unii? To ostatni gwizdek To będzie decydujący miesiąc dla Ukrainy. Musi ona spełnić warunki stawiane przez Unię Europejską, jeśli chce jesienią podpisać umowę stowarzyszeniową.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)