Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Unijna umowa stowarzyszeniowa z Ukrainą jest wymierzona w Rosję?

0
Podziel się:

Umowa ma pomóc Ukrainie w osiągnięciu stałego rozwoju społecznego i gospodarczego.

Unijna umowa stowarzyszeniowa z Ukrainą jest wymierzona w Rosję?
(thisisbossi/CC/Flickr)
bEDJUKwl

Umowa stowarzyszeniowa między Ukrainą a Unią Europejską nie jest wymierzona w Rosję, a nawet może doprowadzić do polepszenia stosunków Kijowa z Moskwą - oświadczył unijny ambasador na Ukrainie Jan Tombiński.

Mówiąc o wyborze między integracją Ukrainy z Zachodem a zbliżeniem z państwami obszaru poradzieckiego, dyplomata wskazał, że umowa o stowarzyszeniu z UE da Ukraińcom możliwość gruntownej modernizacji ich państwa oraz przyniesie korzyści w relacjach z ich najbliższym sąsiadem, Rosją.

_ - Umowa stowarzyszeniowa nie jest instrumentem negatywnym, wymierzonym we współpracę z Rosją czy innymi krajami. UE jest zainteresowana dobrymi relacjami między Ukrainą a Rosją, a ta umowa może tylko polepszyć te relacje. Adaptacja Ukrainy do europejskich standardów produkcji czy usług przyniesie efekty i na rynku rosyjskim _ - powiedział Tombiński.

bEDJUKwn

_ - Przyłączenie się Ukrainy do Unii Celnej (Rosji, Białorusi i Kazachstanu) takiego efektu nie przyniesie _ - zaznaczył podczas obrad okrągłego stołu w Kijowie, poświęconych integracji europejskiej Ukrainy.

Ambasador podkreślił, że umowa stowarzyszeniowa z UE jest _ najlepszym narzędziem _ dla przyszłego rozwoju Ukrainy, która w ciągu ostatnich kilkunastu lat straciła aż 7 mln swych obywateli.

_ - Umowa ma pomóc Ukrainie w osiągnięciu stałego rozwoju społecznego i gospodarczego, dlatego też tak wiele miejsca poświęca się w niej obronie praw człowieka, praw biznesu i własności intelektualnej _ - powiedział Tombiński.

Trwające od 2008 roku negocjacje nad umową o stowarzyszeniu Ukrainy z UE zakończyły się trzy lata później. Dokument parafowano w 2012 roku, a jego podpisanie oczekiwane jest jesienią, na szczycie państw Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.

bEDJUKwt

Warunkiem podpisania umowy stowarzyszeniowej jest wstępne dostosowanie się Ukrainy do standardów prawnych obowiązujących w krajach unijnych. Jednym z ważnych elementów jest rezygnacja z wybiórczego stosowania prawa, o co UE oskarża władze w Kijowie, komentując wyroki więzienia dla polityków opozycyjnych, takich jak skazana na siedem lat pozbawienia wolności była premier Julia Tymoszenko.

Czytaj więcej w Money.pl
Oni chcą wspólnego państwa z Rosją 41 proc. Ukraińców popiera utworzenie wspólnego państwa w składzie Ukraina, Rosja i Białoruś.
Ułaskawił go, bo miał w tym interes. Nic więcej Trudno sobie wyobrazić, by ułaskawienie b. szefa MSW Jurija Łucenki wystarczyło, aby UE podpisała umowę stowarzyszeniową z Kijowem.
Chcą wejść do Unii? To ostatni gwizdek To będzie decydujący miesiąc dla Ukrainy. Musi ona spełnić warunki stawiane przez Unię Europejską, jeśli chce jesienią podpisać umowę stowarzyszeniową.
bEDJUKwO
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)