Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Unijna wyszukiwarka połączeń kolejowych?

0
Podziel się

Bruksela chce ułatwić życie podróżnym, przyjęła pierwsze techniczne rozporządzenie w tej sprawie.

Unijna wyszukiwarka połączeń kolejowych?
(ec.europa.eu)
bEhcoHTp

Szukając połączeń lotniczych w UE, mamy w internecie wiele wyszukiwarek, możemy zarezerwować i kupić bilet w sieci, a także wydrukować go przed wylotem. KE chce, by było to tak samo łatwe na kolejach i przyjęła pierwsze techniczne rozporządzenie w tej sprawie.

_ - Jeśli naprawdę chcemy skłonić ludzi do podróżowania koleją oraz żeby na średnich dystansach pociągi mogły konkurować z samolotami, to musimy zaoferować pasażerom spójne usługi planowania podróży i rezerwacji biletów. System ten powinien dorównać lotniczemu _ - powiedział unijny komisarz ds. transportu Siim Kallas (na zdjęciu).

_ - Chcemy, żeby w przyszłości zarezerwowanie biletu kolejowego z Barcelony do Brukseli, Berlina, czy Bratysławy było tak samom łatwe jak rezerwacja lotnicza na tej trasie. Ustanowienie w UE wspólnego formatu rozkładów jazdy i informacji o opłatach oraz udostępnienie ich operatorom to pierwszy krok na drodze do paneuropejskiego systemu planowania i rezerwacji połączeń kolejowych _ - dodał.

bEhcoHTr

Komisja Europejska przyjęła rozporządzenie, które wymusi na przewoźnikach kolejowych i sprzedawcach biletów standaryzację danych o rozkładach jazdy, wolnych biletach i innych informacji potrzebnych pasażerom. Jednocześnie rozporządzenie wymaga od operatorów (np. internetowe strony do wyszukiwania połączeń i rezerwacji biletów), by udostępniały, nawet swoim konkurentom, na publicznych domenach w sieci informacje o dostępnych połączeniach i rozkładach. Jeśli jednak chodzi o informacje o wynegocjowanych z przewoźnikami cenach biletów i opłatach, to operatorzy mogą je zachować tylko dla swoich partnerów rynkowych.

Rzeczniczka komisarza Kallasa Helen Kearns podkreśliła, że Komisja podjęła inicjatywę, ponieważ z utworzeniem zintegrowanego systemu informacji o połączeniach kolejowych _ mimo prób, nie poradziły sobie firmy przewozowe _. _ Gdy mówimy o połączeniach lotniczych, to mamy do czynienia z kilkuset najważniejszymi lotniskami, natomiast w przypadku kolei sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana. Na terenie UE jest ok. 55 tys. stacji _ - wyjaśnił urzędnik KE.

Następny prawny krok w kierunku zintegrowanego systemu rezerwacji na unijnych kolejach KE ma wykonać w 2012 roku. Zobowiąże wówczas firmy kolejowe i sprzedawców biletów do przystosowania swoich systemów informatycznych do wyznaczonych na poziomie UE standardów tak, by _ informacje mogły być wymieniane i używane przez wszystkich operatorów w różnych systemach rezerwacji i sprzedaży biletów na obszarze UE _.

Komisja zauważa, że chociaż dostosowanie kolejowych systemów IT może kosztować, to jednocześnie stanadaryzacja i swobodna wymiana informacji zwiększy sprzedaż biletów. _ Jeśli do 2012, 2013 roku informacje będą dostępne i swobodnie wymieniane, to w 2014-15 roku można spodziewać się nowych usług na tym rynku _ - powiedziała Kearns. Chodzi o zintegrowane, powszechnie dostępne wyszukiwarki i systemy rezerwacji połączeń kolejowych w całej UE.

bEhcoHTx
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/138/t137354.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/bruksela;broni;pieniedzy;na;polskie;koleje,243,0,812531.html) Bruksela broni pieniędzy na polskie koleje Chodzi o miliard 200 milionów euro, które rząd chce przesunąć na remont dróg.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/62/t104254.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/kolej;straci;srodki;z;ue;bo;moze;nie;zdazyc,154,0,747674.html) Kolej straci środki z UE? Bo może nie zdążyć Pieniądze, by nie przepadły, zostaną przesunięte na projekty drogowe.
bEhcoHTS
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)