Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Unijny budżet 2012. KE prosi kraje o dodatkowe środki

0
Podziel się:

KE przedstawi 23 października nowelizację tegorocznego budżetu UE, w której poprosi kraje UE o znaczne zwiększenie dostępnych środków, bo brakuje jej pieniędzy na pokrycie kosztów niektórych unijnych programów, w tym programu wymiany studentów Erasmus.

Unijny budżet 2012. KE prosi kraje o dodatkowe środki
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

KE przedstawi 23 października nowelizację tegorocznego budżetu UE, w której poprosi kraje UE o _ znaczne _ zwiększenie dostępnych środków, bo brakuje jej pieniędzy na pokrycie kosztów niektórych unijnych programów, w tym programu wymiany studentów Erasmus.

Przewodniczący komisji budżetowej Parlamentu Europejskiego Alain Lamassoure ostrzegł we wtorek, że w tegorocznym budżecie UE zabraknie niebawem środków na pokrycie kosztów kilku unijnych programów, w tym flagowego programu Erasmus, w ramach którego studenci część studiów odbywają za granicą. Narażone na brak środków są też: Europejski Fundusz Społeczny (z którego finansuje się działania promujące zatrudnienie), a także programy finansowania badań i innowacji.

W środę rzecznik KE ds. budżetu Patrizio Fiorilli potwierdził, że _ mamy coraz mniej pieniędzy w Erasmusie _, ale uspokajał, że większość stypendiów już została wypłacona. Powiedział, że studenci, którym przysługiwało stypendium w okresie od stycznia do września tego roku dostali już 100 proc. wypłat, a ci, którzy mają pobierać stypendia do końca roku, te dostali już _ około 70 proc. _ środków. Średnio na jednego studenta przypada miesięcznie 250 euro.

Ale przyznał, że w tegorocznym budżecie brakuje środków. Przypomniał, że komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski ostrzegał już pod koniec 2011, kiedy rządy wraz z PE przyjęły budżet na 2012 r., że jest on za mały, _ znacznie poniżej szacunków przygotowanych przez KE _. Przyjęty wówczas po trudnych negocjacjach budżet zakładał wydatki UE wysokości 129 mld euro, czyli o 4 mld mniej niż proponowała KE.

Dlatego KE przedstawi 23 października propozycje _ znacznej _ nowelizacji budżetu, powiedział Fiorilli. Nie powiedział, o ile dokładnie więcej środków KE wystąpi do państw. Latem zarówno komisarz Lewandowski jak i jego rzecznik mówili o _ kilku miliardach euro _.

_ Nie mogę potwierdzić żadnych liczb, wciąż pracujemy nad nowelizacją budżetu _ - powiedział Fiorilli. Wyraził nadzieję, że kraje zgodzą się na zwiększenie swych składek do budżetu, choć nie można ich do tego zmusić.

W środę Fiorilli zauważył, że problemy z budżetem na rok 2012 _ będą miały wpływ na negocjacje budżetu na rok 2013 _. Kraje płatnicy netto już zażądały cięć w wysokości 5 mld euro, co oznacza, że znów może zabraknąć środków. Powtarzanie takiej sytuacji kolejny rok z rzędu działa jak _ kula śniegowa _ i jest niebezpieczne zwłaszcza dla takich krajów jak Grecja czy Hiszpania, których sytuacja budżetowa nie pozwala na duże opóźnienia w wypłatach z KE.

Lamassoure mówił, że jeśli przywódcy nie zgodzą się na nowelizację budżetu, to do końca roku zabraknie 900 mln euro na wypłaty przewidziane dla Hiszpanii, 600 mln dla Grecji i 400 mln dla Francji.

Czytaj więcej w Money.pl
Zdradza, kiedy da propozycje budżetu Unii KE jeszcze przed szczytem UE w listopadzie, którego celem jest wypracowanie politycznego porozumienia ws. budżetu, przedstawi swoje propozycje.
Budżet UE idzie w złym kierunku? On tak uważa Przewodniczący zaapelował dzisiaj o utrzymanie w przyszłym wieloletnim budżecie UE środków na pomoc socjalną,
Ważą się losy unijnego budżetu. Grozi nam... Polska zabiega o jak najmniejsze cięcia w polityce spójności, której nasz kraj jest największym beneficjentem.
unia
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)