Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Unijny komisarz chce zakazać ratingów. "To one pogarszają sytuację krajów"

0
Podziel się:

Michel Barnier proponuje, by - w razie konieczności - zabronić agencjom publikowania ocen wiarygodności kredytowej pogrążonych w kryzysie krajów UE - pisze Financial Times Deutschland.

Unijny komisarz chce zakazać ratingów. "To one pogarszają sytuację krajów"
(ec.europa.eu)

Michel Barnier proponuje, by - w razie konieczności - zabronić agencjom publikowania ocen wiarygodności kredytowej pogrążonych w kryzysie krajów UE.

Gazeta wskazuje, że w okresie kryzysu zadłużenia strefy euro agencje ratingowe są ostro krytykowane. Zarzuca im się, że obniżanie ratingów tylko pogarsza sytuację borykających się z kłopotami krajów.

W poufnym projekcie reformy przepisów o agencjach ratingowych unijny komisarz do spraw rynku wewnętrznego opowiada się za przyznaniem Europejskiemu Urzędowi Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) prawa _ tymczasowego zabraniania _ publikacji ocen zdolności płatniczej - pisze Financial Times Deutschland.

Gazeta pisze, że Komisji Europejskiej chodzi o państwa, negocjujące pomoc finansową, np. z Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF), czy Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW). Zakaz mógłby zapobiec publikacji ratingu _ w niedogodnym momencie _ i _ z negatywnymi konsekwencjami dla stabilności finansowej państwa i ewentualnie destabilizującymi skutkami dla gospodarki światowej _ - cytuje _ FTD _ fragment poufnego projektu.

Czytaj w Money.pl:

Propozycja Barniera jest _ drastyczną konsekwencją _ kryzysu zadłużenia w strefie euro i ostrej krytyki agencji ratingowych. Wielu polityków i ekonomistów zarzuca tym agencjom, że całkowicie błędnie oceniają sytuacje w poszczególnych krajach i przyczyniają się swymi ratingami do pogłębienia kryzysu. Obniżanie ratingów z reguły prowadzi do niepokojów na rynkach - podkreśla _ FTD _.

Od ratingu danego kraju w ogromnej mierze zależy, na jakich warunkach będzie mógł finansować swój dług na rynkach. Obniżenie ratingu często prowadzi do tego, że refinansowanie staje się droższe, co pogarsza sytuację danego kraju i znów odbija się negatywnie na ratingu. W efekcie taki kraj może potrzebować większej pomocy finansowej.

Kto następny po Grecji?

Barnier uważa, że agencje ratingowe nie zawsze prawidłowo oceniają sytuację i domaga się możliwości tymczasowego zakazu publikacji ratingów. Z pomocy finansowej UE i MFW korzystają obecnie Grecja, Irlandia i Portugalia, ale wielu ekspertów sądzi, że wsparcia będą potrzebowały kolejne kraje, np. Włochy i Hiszpania - odnotowuje _ FTD _.

Unijny komisarz chciałby zobligować agencje ratingowe, by rewidowały swe oceny co najmniej raz na pół roku, a nie raz na rok. Opowiada się też za większą przejrzystością kryteriów, stanowiących podstawę ocen wiarygodności kredytowej. Ratingi powinny też być publikowane dopiero po zamknięciu giełd europejskich i najpóźniej na godzinę przed ich ponownym otwarciem._ FTD _ zwraca uwagę, że propozycja Barniera, którą musiałby zaaprobować Parlament Europejski i państwa członkowskie UE, mogłaby wejść w życie nie wcześniej niż jesienią 2012 roku.

O agencjach ratingowych czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/74/t35146.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/unia;ma;pomysl;na;reforme;agencji;ratingowych,238,0,707310.html) Unia ma pomysł na reformę agencji ratingowych KE chce drastycznie ograniczyć wpływy agencji ratingowych na rynki finansowe.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/216/t164312.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/standard;;poors;obnizyl;rating;slowenii,200,0,942536.html) Kolejny kraj z obniżonym ratingiem. Przez... Agencja Standard & Poor's podała jako powód sytuację budżetową tego niewielkiego alpejskiego kraju należącego do strefy euro.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/238/t86510.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rating;hiszpanii;znowu;w;dol;wloskich;bankow;tez,30,0,939550.html) Agencje ratingowe pogrążają kolejne kraje. Zobacz które Obniżenie oceny wiarygodności kredytowej dotknęło też kilkadziesiąt banków.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)