Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Unijny paszport ma pomóc w szukaniu pracy

0
Podziel się:

To dokument opracowany w celu ułatwienia kontaktów między osobami poszukującymi pracy i pracodawcami w tym sektorze w Europie.

Unijny paszport ma pomóc w szukaniu pracy
(fot. Kuba Suszek/Reporter)

Nowy europejski paszport umiejętności ułatwi nabór pracowników w sektorze hotelarsko-gastronomicznym. Komisja Europejska zainaugurowała dziś europejski paszport umiejętności.

Na początek dokument posłuży pracownikom z sektora hotelarsko-gastronomicznego. To narzędzie opracowane w celu ułatwienia kontaktów między osobami poszukującymi pracy i pracodawcami w tym sektorze w Europie.

Paszport umiejętności pomaga pracownikom i pracodawcom w pokonywaniu barier językowych oraz w porównywaniu umiejętności pracowników, co ułatwia ich rekrutację. Paszport umiejętności, umieszczony na Europejskim Portalu Mobilności Zawodowej EURES, jest dostępny we wszystkich językach urzędowych UE. W przyszłości paszport zostanie rozszerzony na inne sektory.

László Andor, komisarz UE ds. zatrudnienia, spraw społecznych i włączenia społecznego, powiedział:_ Europejski paszport umiejętności w sektorze hotelarsko-gastronomicznym jest istotnym narzędziem praktycznym, które służy promowaniu mobilności europejskich pracowników, zwłaszcza osób młodych, w sektorze, który charakteryzuje się wysokim potencjałem wzrostu gospodarczego. Inicjatywa ta jest również dobrym przykładem rezultatów, jakie przynosi prowadzony na szczeblu europejskim dialog społeczny między organizacjami pracowników i pracodawców. Z nadzieją oczekujemy rozszerzenia tej współpracy na inne sektory rynku pracy. _

Paszport Umiejętności. Co daje?

Paszport umiejętności jest inicjatywą Komisji prowadzoną we współpracy z organizacjami pracowników i pracodawców w sektorze hotelarsko-gastronomicznym: stowarzyszeniem reprezentującym hotele, restauracje, kawiarnie i podobne przedsiębiorstwa w Europie (HOTREC) oraz Europejską Federacją Związków Zawodowych w sektorach żywności, rolnictwa i turystyki (EFFAT).

W paszporcie umiejętności pracownicy mogą w przystępny sposób rejestrować wszystkie umiejętności i kompetencje zdobyte w trakcie kształcenia, szkolenia i dotychczasowej pracy.

Paszport stanowi uzupełnienie tradycyjnego życiorysu i pozwala pracodawcom na sprawne pokonanie barier językowych oraz znalezienie wykwalifikowanych pracowników potrzebnych do zapełnienia wakatów. W związku z tym paszport ułatwia lepsze dostosowanie podaży i popytu na rynku pracy w hotelarstwie i gastronomii.

To pierwszy taki paszport

Europejski paszport umiejętności w sektorze hotelarsko-gastronomicznym jest pierwszym z serii paszportów ukierunkowanych na te sektory europejskiej gospodarki, które charakteryzują się wysoką mobilnością pracowników. Komisja zaangażowała się we wspieranie mobilności na europejskim rynku pracy, ponieważ jest ona jednym ze sposobów na poprawę sytuacji w zakresie zatrudnienia. Komisja będzie w dalszym ciągu współpracować ze swoimi partnerami, dążąc do rozszerzenia europejskiego paszportu umiejętności i wspierania innych sektorów w Europie, w których odnotowuje się wysoką mobilność.

W kwietniu 2014 r. w UE bez pracy pozostawało ponad 5 mln młodych ludzi poniżej 25 lat, zaś ogólna stopa bezrobocia młodzieży wynosiła 22,5 proc. Tym samym jeszcze bardziej istotne staje się wsparcie dla sektorów, które nieustannie zapewniają młodym ludziom możliwości, takich jak sektor turystyki, w tym turystyki przyjazdowej.

A Opublikowane pod koniec roku 2013 badanie obejmujące całą Europę pokazało, że sektor hotelarsko-gastronomiczny odgrywa decydującą rolę w zwalczaniu bezrobocia młodzieży i jest kluczowy dla sytuacji na rynku pracy i dla wzrostu gospodarczego oraz dla utrzymania dobrej sytuacji w innych sektorach.

Powyższe ustalenia są poparte danymi statystycznymi dotyczącymi rynku pracy, które dowodzą, że zatrudnienie w tym sektorze rosło w latach 2000–2010 o 2,9 proc. w skali roku, co przelicza się na 2,5 mln miejsc pracy. Średnia stopa wzrostu wyniosła natomiast 0,7 proc.

Komisja Europejska pragnie wesprzeć inaugurację paszportu umiejętności i organizuje w tym celu, wraz z HOTREC, EFFAT i EURES, tydzień tematyczny dotyczący europejskiego paszportu umiejętności, który odbędzie się w dniach 23–27 czerwca 2014 r. Będzie on zorganizowany z udziałem mediów społecznościowych organizacji partnerskich i przy zaangażowaniu osób poszukujących pracy i pracodawców w sektorze hotelarsko-gastronomicznym w całej Europie. Ma on przybliżyć im właściwości nowego narzędzia.

Czytaj więcej w Money.pl
Co dziesiąty Polak: praca nie ma sensu To duże zagrożenie dla pracodawcy i pracowników.
Coraz mniej ofert pracy z zagranicy Pomimo spadku ogólnej liczby ofert pracy, zarówno tych dotyczących ofert pracy sezonowej, jak i stałej, w większości województw w maju ich liczba zwiększyła się w porównaniu z majem 2013 roku.
Jest praca. Przedsiębiorcy chcą zwiększać zatrudnienie Pozytywny trend widać w branżach: transport/logistyka/komunikacja oraz handel detaliczny i hurtowy. Gdzie jeszcze?
Kolejne, dobre informacje o bezrobociu Minister pracy poinformował, że liczba bezrobotnych spadła poniżej dwóch milionów.
praca
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)