Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka usa
08.04.2013 18:57

USA zależy na "zdrowiu i stabilności" europejskiej gospodarki

Stanom Zjednoczonym bardzo zależy na zdrowiu i stabilności europejskiej gospodarki - zapewnił w Brukseli amerykański minister finansów Jack Lew.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Stanom Zjednoczonym bardzo zależy na _ zdrowiu i stabilności _ europejskiej gospodarki - zapewnił w Brukseli amerykański minister finansów Jack Lew po spotkaniu z szefem Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem. *

Lew, który objął stanowisko w lutym, przebywa z pierwszą oficjalną wizytą w Brukseli. W poniedziałek spotkał się z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso, komisarzem ds. gospodarczych i walutowych Ollim Rehnem oraz komisarzem ds. rynku wewnętrznego Michelem Barnierem. Rozmowy dotyczyły m.in. planowanego porozumienia o wolnym handlu między USA i UE.

Amerykański minister podkreślił, że ożywienie gospodarcze w USA jest coraz bardziej dostrzegalne. Ale - jak dodał - w dłuższej perspektywie gospodarcza siła USA zależy od tego, co dzieje się poza granicami tego kraju.

_ - W USA rosną konsumpcja i inwestycje, chociaż tempo tworzenia nowych miejsc pracy nie jest tak szybkie, jak byśmy tego chcieli. Europa jest największym i najważniejszym partnerem gospodarczym USA Bardzo zależy nam na tym, aby europejska gospodarka była zdrowa i stabilna _ - powiedział, dodając, że chce usłyszeć od europejskich partnerów, w jaki sposób zamierzają pobudzić popyt i zatrudnienie.

UE i USA nie są zgodne co do metod walki z kryzysem finansowym i gospodarczym. Podczas gdy UE forsuje dyscyplinę budżetową, USA naciskają na zwiększanie wydatków, by pobudzić wzrost gospodarczy.

Rozmowy w Brukseli dotyczyły też m.in. budowy silniejszych więzi gospodarczych między USA i Europą oraz nadzoru bankowego w Europie. _ - Rozmawialiśmy o transatlantyckim partnerstwie handlowym. Nasze więzi gospodarcze mogą być głębsze _ - powiedział amerykański minister.

Van Rompuy wskazał na dążenie zarówno gospodarki europejskiej, jak i amerykańskiej do odbudowy po kryzysie finansowym. _ - To długi i trudny proces, ale będziemy go realizować z determinacją po obu stronach Atlantyku _ - zaznaczył.

Podkreślił, że unijna strategia gospodarcza opiera się na czterech filarach: przywróceniu i utrzymaniu stabilności finansowej, uzdrowieniu finansów publicznych, walce z bezrobociem (szczególnie wśród młodzieży) i reformach gospodarczych, które zapewnią długoterminowy wzrost i konkurencyjność. _ - Współpraca Unii Europejskiej i USA jest kluczowa dla budowy silnej, globalnej gospodarki _ - podsumował szef Rady Europejskiej.

UE i USA rozpoczęły dyskusję o możliwości zawarcia umowy o wolnym handlu już w listopadzie 2011 roku. Największym wyzwaniem w rozmowach nie jest eliminacja taryf celnych, bo te już są niskie. Pozytywny efekt ma być osiągnięty głównie dzięki redukcji pozacelnych barier handlowych oraz zharmonizowaniu regulacji i standardów, np. bezpieczeństwa żywności czy testów produktów farmaceutycznych. Negocjacje w sprawie umowy mają rozpocząć się w najbliższych miesiącach.

_ - Zarówno gospodarka europejska, jak i amerykańska muszą wykorzystać wszystkie możliwości, aby budować wzrost i tworzyć miejsca pracy. (...) Porozumienie, nad którym trwają negocjacje, zagwarantuje zarówno wzrost, jak i miejsca pracy, jednak nie z pieniędzy podatników _ - powiedziała na konferencji prasowej rzeczniczka Komisji Europejskiej Pia Ahrenkilde Hansen.

KE podkreśla, że relacje handlowe UE i USA są kręgosłupem światowej gospodarki. Połączone gospodarki odpowiadają za prawie połowę światowego PKB i jedną trzecią globalnego handlu. Każdego dnia wzajemna wymiana dóbr i usług osiąga wartość 2 mld euro. KE powołuje się też na szacunki, z których wynika, że podpisanie porozumienia o wolnym handlu może przynieść UE rocznie PKB wyższe o 0,5 proc., a w USA o 0,4 proc. do 2027 roku. Przeliczając to na pieniądze, dałoby to UE dodatkowo 86 mld euro rocznego dochodu, a USA - 65 mld euro.

Jak podała agencja AP, we wtorek Lew ma rozmawiać w Berlinie z ministrem finansów Niemiec Wolfgangiem Schaeuble, a w Paryżu z francuskim ministrem finansów Pierrem Moscovicim. Dwudniowa wizyta w Europie jest drugą oficjalną podróżą amerykańskiego ministra finansów, który w marcu odwiedził Chiny.

Czytaj więcej w Money.pl
Pogłębiają się różnice między USA a Europą Branże, które w Europie przeżywają dekoniunkturę w USA radzą sobie znacznie lepiej.
To z nimi Chiny handluja najchętniej Firmy chińskie w ciągu pierwszych 10 miesięcy br. podpisały z afrykańskimi partnerami kontrakty na łączną wartość 38,2 mld dolarów.
Wtedy Azja pokona Europę i USA Eksperci ujawnili, kiedy gospodarka Chin prześcignie wszystkie gospodarki na świecie.
Tagi: gospodarka usa, europa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz