Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Brukseli bitwa o łupki. Będzie rozwiązanie?

0
Podziel się:

Ministerstwo Środowiska skrytykowało propozycję komisji Parlamentu Europejskiego dot. warunków wydobycia gazu z łupków.

Odwierty łupków w Szymkowie
Odwierty łupków w Szymkowie (Skraba/REPORTER)

Ministerstwo Środowiska skrytykowało propozycję komisji Parlamentu Europejskiego dot. warunków wydobycia gazu z łupków. Europosłowie zaproponowali, by poszukiwania surowca były objęte pełną oceną oddziaływania na środowisko, co może zmniejszyć opłacalność wydobycia.

Chodzi o projekt dyrektywy ws. oceny skutków inwestycji publicznych i prywatnych na środowisko naturalne. Niekorzystne dla Polski zapisy dotyczące gazu łupkowego Komisja środowiska przyjęła przed wczoraj. Skrytykowali je polscy europosłowie.

Ministerstwo Środowiska oceniło, że proponowane przez Komisję PE ds. Środowiska (ENVI) zmiany są zbyt daleko idące i nie zostały poparte rzeczową analizą ani empirycznymi badaniami. Resort ocenił, że rozwiązania te stoją w sprzeczności z konkluzjami majowego szczytu UE ws. dywersyfikacji dostaw energii dla Europy i rozwijania lokalnych źródeł energii.

_ - Propozycja komisji środowiskowej PE wprowadza nieuzasadnione rozróżnienie między złożami konwencjonalnymi, a niekonwencjonalnymi, nakładając na te drugie znacznie większe wymogi środowiskowe, mimo że zwłaszcza wstępne etapy prac przebiegają niemal identycznie w obu przypadkach _ - podkreślił resort.

MŚ zwróciło uwagę, że Polskie doświadczenia pokazują, iż poszukiwanie i rozpoznawanie niekonwencjonalnych złóż węglowodorów w obecnych ramach prawnych odbywa się w sposób przyjazny dla środowiska. Od początku poszukiwań nie doszło w Polsce do żadnych poważnych nieprawidłowości ani szkód w środowisku, które byłyby spowodowane badaniami sejsmicznymi, pracami wiertniczymi lub zabiegami specjalnymi - wskazało ministerstwo.

KE może przed końcem roku zaproponować nowe przepisy regulujące środowiskowe aspekty wydobycia gazu łupkowego w UE. Propozycja ma bazować na analizie wyników konsultacji społecznych i opracowań dot. wpływu wydobycia gazu łupkowego na środowisko i zdrowie ludzi.

Polska, która obok Wielkiej Brytanii chce wydobywać gaz łupkowy uważa, że nowe obostrzenia w unijnym prawie środowiskowym są niepotrzebne.

Czytaj więcej w Money.pl
Rząd zabierze firmom 40 procent dochodu? Poziom przejmowanej przez państwo renty surowcowej ma być rzędu 40 procent.
Koncerny energetyczne spowalniają inwestycje Ministerstwo środowiska z miesiąca na miesiąc przesuwa termin konsultacji.
Ustawa jednak mniej restrykcyjna? Nie 70, lecz 55 procent - do tego poziomu Senat obniżył docelowy poziom obowiązku sprzedaży za pośrednictwem giełdy przez firmy obracające gazem.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)