Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W Hiszpanii ogłoszono "alarm zdrowotny"

0
Podziel się:

Rząd powinien zastosować specjalne środki w celu uniknięcia katastrofy zdrowotnej młodego pokolenia, dotkniętego najwyższym w Europie bezrobociem - ostrzega ekspert pracujący dla WHO.

W Hiszpanii ogłoszono "alarm zdrowotny"
((Demotix/EDU BAYER/Reporter))
bEDJoUTF

Raport opracowany na zlecenie WHO bije na alarm wobec konsekwencji zdrowotnych, jakie zagrażają młodemu pokoleniu z powodu 52-procentowego bezrobocia wśród młodych Hiszpanów do 25. roku życia.

Raport dotyczy nierówności w Europie w dziedzinie ochrony zdrowia. Autor, Michael Marmot, który jest dyrektorem Instytutu Ochrony Zdrowia University College London, w swym raporcie sporządzonym na zlecenie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) podkreślił, iż rząd hiszpański powinien zastosować środki ochrony socjalnej w celu uniknięcia katastrofy zdrowotnej młodego pokolenia, dotkniętego najwyższym w Europie bezrobociem.

Stoi ono wobec podwyższonego zagrożenia chorobami psychicznymi i wysoką śmiertelnością - twierdzi Marmot.

bEDJoUTH

_ Jest rzeczą pilną zastosowanie polityki gospodarczej i społecznej, które zagwarantowałyby młodym Hiszpanom przyszłość _ - pisze brytyjski uczony, dodając, że podobny problem występuje w Portugalii i Grecji.

_ Hiszpański rząd powinien przeciwstawić się trojce europejskiej i wytłumaczyć jej, że nie powinna forsować posunięć, które wyrządzają szkodę ludności _ - czytamy w jego raporcie.

Na długą metę, według raportu sporządzonego dla WHO, bezrobocie jest szkodliwe dla zdrowia, a nawet niezbyt długi okres bezrobocia _ wywołuje problemy ze zdrowiem psychicznym _.

Śmiertelność wśród długotrwale bezrobotnej młodzieży jest - według raportu - _ o 20 proc. wyższa niż wśród osób pracujących _.

bEDJoUTN

_ Rośnie również liczba samobójstw _, proporcjonalna do skali bezrobocia - ostrzega brytyjski uczony. Jego zdaniem _ wszystkie kraje Europy, zarówno bogate, jak i biedne są w stanie podnosić zdrowotność swych społeczeństw, ponieważ jest to tylko kwestia priorytetów _.

_ Niewielka interwencja w pierwszych latach życia dziecka dla zapewnienia mu lepszego dostępu do edukacji i lepszych warunków zdrowotnych może dać znakomite rezultaty, ponieważ rozwój osobowości takiego dziecka w późniejszych latach jest znacznie lepszy _ - powiedziała przy omawianiu raportu Zsuzsanna Jakab, dyrektorka europejskiego biura WHO.

Czytaj więcej w Money.pl
Pogrom wśród architektów. Padli ofiarą... Bezrobotny jest co drugi hiszpański architekt. Większość pracuje na czarno, a co piąty - za najniższe dopuszczalne stawki.
Gospodynie porzucają obowiązki. Oto powód Milion hiszpańskich gospodyń domowych, których mężowie stracili pracę, porzuciło codzienne obowiązki i szuka zatrudnienia - wynika z raportu Narodowego Instytutu Statystycznego.
bEDJoUUi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)