Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Niemczech mnożą sie spekulacje na temat euroobligacji

0
Podziel się:

Niemiecki rząd rozważa pomysł wprowadzenia wspólnych obligacji państw euro o najwyższym ratingu AAA - podał dziennik Die Welt powołując się na dyplomatów.

W Niemczech mnożą sie spekulacje na temat euroobligacji
(PAP/EPA)

Niemiecki rząd rozważa pomysł wprowadzenia wspólnych obligacji państw euro o najwyższym ratingu AAA - podał dziennik _ Die Welt _ powołując się na dyplomatów. Ministerstwo finansów w Berlinie zdementowało te doniesienia.

_ Welt _ pisze o _ elitarnych obligacjach _, które emitować miałoby sześć państw strefy euro, cieszących się najwyższą wiarygodnością na rynkach finansowych. Oprocentowanie w najkorzystniejszym wariancie miałoby sięgać 2 - 2,5 proc.

Obligacje służyłyby nie tylko finansowaniu własnych długów krajów-emitentów, ale także wsparciu państw pogrążonych w kryzysie zadłużenia, jak Włochy czy Hiszpania. Uzyskane dzięki _ elitarnym obligacjom _ środki mogłyby zostać oddane do dyspozycji funduszu ratunkowego EFSF na zakup papierów zadłużonych krajów, albo służyć jako zabezpieczenie skupu obligacji przez Europejski Bank Centralny.

_ Według źródeł zbliżonych do negocjacji celem nowych obligacji byłoby ustabilizowanie krajów o ratingu "Triple A", a jednocześnie stworzenie muru ochronnego, który uspokoiłby rynki _ - pisze _ Welt _. Zdaniem gazety negocjacje na ten temat trwają od kilku tygodni. Rozmawiano o tym także podczas spotkania ministrów finansów Niemiec, Holandii i Finlandii 25 listopada w Berlinie. Wielka Brytania, choć jest poza strefą euro, również została włączona w negocjacje.

Niemiecka kanclerz Angela Merkel miałaby przedstawić propozycję nowych obligacji na szczycie UE, wyznaczonym na 8 i 9 grudnia, razem z francusko-niemieckim pomysłem zawarcia nowego paktu stabilności euro w formie umowy międzypaństwowej. O planach takiego nowego układu, który miałby powstać już na początku przyszłego roku, poinformowała w miniony weekend niemiecka prasa.

Dzisiaj rano niemieckie ministerstwo finansów zdementowało informacje _ Die Welt _. _ Nie ma planów wprowadzenia "elitarnych obligacji", opisanych w artykule _ - poinformował resort. Nie było to także tematem piątkowego spotkania ministrów finansów Niemiec, Holandii i Finlandii. _ Pracujemy intensywnie nad stworzeniem unii stabilności poprzez zmiany w traktacie UE _ - oświadczyło ministerstwo.

Niemiecki rząd stanowczo odrzuca popierane przez część krajów strefy euro propozycje dotyczące emitowania wspólnych obligacji wszystkich 17 państw eurolandu. Berlin argumentuje, że oznaczałyby one wspólną odpowiedzialność za długi, która zmusi kraje o solidnych finansach do ponoszenia kosztów niegospodarności krajów z nadmiernym zadłużeniem.

Z kolei zwolennicy euroobligacji mówią, że to jedyny ratunek, by szybko wyjść z kryzysu zadłużenia eurolandu. W zeszłym tygodniu Komisja Europejska przedstawiła trzy warianty takich wspólnych, _ stabilizacyjnych obligacji _ strefy euro.

Czytaj więcej na temat polityki Niemiec
[ ( http://static1.money.pl/i/h/54/t196406.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/niemcy;maja;budzet;na;przyszly;rok;zwieksza;zadluzenie,31,0,976415.html) Sąsiad Polski zwiększy długi o 4 mld euro Niemiecki Bundestag przyjął przyszłoroczny budżet. Opozycja krytykuje rząd za zwiększanie zadłużenia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/80/t75344.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rynki;odwracaja;sie;od;niemiec,144,0,975248.html) Rynki odwracają się od bezpiecznej przystani Największa hiszpańska gazeta El Pais podkreśla, że fiasko wczorajszej sprzedaży obligacji to cios dla kanclerz Angeli Merkel.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/54/t196406.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/berlin;zgodzi;sie;na;euroobligacje,241,0,975089.html) Niemcy pójdą na ustępstwa? Niemiecki rząd oficjalnie podtrzymuje swój sprzeciw wobec wspólnych obligacji strefy euro, ale za kulisami prowadzi rozmowy na ten temat.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)