Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Walka o budżet UE 2014-20. Solidarna Polska wieszczy Tuskowi porażkę

0
Podziel się:

Ze smutkiem obserwujemy dramatyczną porażkę premiera Donalda Tuska w Brukseli - powiedział lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro.

Walka o budżet UE 2014-20. Solidarna Polska wieszczy Tuskowi porażkę
(Maj/Reporter)

Ze smutkiem obserwujemy dramatyczną porażkę premiera Donalda Tuska w Brukseli - powiedział lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro. W ten sposób na konferencji prasowej w Sejmie odniósł się do przebiegu szczytu UE ws. budżetu na lata 2014-20.

Ziobro ocenił, że Tusk _ na własne życzenie wyzbył się własnych atutów negocjacyjnych _. Argumentował, że na samym wstępie negocjacji budżetowych premier zadeklarował, że _ nie skorzysta z weta, po drugie nie dokonał bilansu finansowego naszego udziału w UE _. Chodzi, jak mówił, m.in. o koszty dostosowawcze związane z implementacją prawa europejskiego, w tym takich rozwiązań jak pakiet klimatyczno-energetyczny.

Zdaniem Ziobry pozbycie się przez Tuska _ tych dwóch ważnych argumentów nacisku _ powoduje, że _ jego pozycja jest na tyle słaba, że dziś wynik tych negocjacji zależy tak naprawdę wyłącznie od dobrej woli kanclerz (Niemiec Angeli) Merkel i prezydenta (Francji Francois) Hollande'a, na których decyzje Donald Tusk w rzeczy samej się zdał _.

_ Ta miękka pozycja premiera Donalda Tuska źle rokuje _ - ocenił Ziobro. Odnosząc się do nowej propozycji przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya ws. budżetu UE, podkreślił, że przewiduje ona, że Polska straci na funduszach spójności. Ocenił, że przerwa w negocjacjach na szczycie, który ma wznowić obrady w południe, jest złym znakiem.

_ - smutkiem obserwujemy dramatyczną porażkę premiera Donalda Tuska w Brukseli, porażkę, która rysuje się nie tylko w kontekście tej jednej decyzji, tego spotkania, ale rysuje się w zakresie całokształtu polityki europejskiej, którą prowadził z takim zapałem Donald Tusk _ - oświadczył Ziobro.

Jak zaznaczył, to Tusk i PO mieli być tymi _ lubianymi na salonach europejskich, którzy dzięki swoim kontaktom są w stanie załatwić dla Polski ważne rzeczy _. Tymczasem, jak mówił, _ przyszedł czas próby i ten czas próby okazuje się być - wszystko na to wskazuje - czasem wielkiej porażki _.

_ - UE nie wytrzymuje próby czasu, kryzysu myślenie w kategoriach wspólnoty ustępuje myśleniu w kategoriach interesów narodowych _ - ocenił lider SP.

Jego zdaniem to przykład _ ciężkiej porażki _ polityki Tuska, który forsował rozwiązania proeuropejskie. _ To jest też porażka PiS-u i Jarosława Kaczyńskiego, który forsował i negocjował w swoim czasie Traktat Lizboński, którego skutkiem jest dzisiejszy układ sił w Europie, który ponad miarę wzmocnił głównych graczy w UE, czyli Niemcy i Francję _ - powiedział Ziobro.

Przywódcy przerwali o północy rozmowy na szczycie UE, by je wznowić w piątek w południe po analizie nowej propozycji budżetu UE 2014-20. Przewiduje ona o 1,5 mld euro mniej w spójności dla Polski, ale wciąż wychodzimy na plus w porównaniu z obecnym budżetem.

Nowa propozycja przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya oznacza, że Polska mogłaby w ramach funduszy spójności otrzymać w ciągu siedmiu lat nowej perspektywy finansowej około 72,4 mld euro. To wciąż więcej niż Polsce przypada w obecnym budżecie na lata 2007-13 (prawie 68 mld euro). Poza Polską tylko dwa inne kraje: Słowacja i Rumunia też zyskują w tej polityce.

W ogólnym poziomie wydatków budżetu UE zmian nie ma. Projekt zakłada cięcia tej samej wielkości co poprzednia propozycja Van Rompuya: około 75 mld euro w stosunku do mniej więcej bilionowej wyjściowej propozycji Komisji Europejskiej (plus 6 mld w instrumentach pozabudżetowych jak fundusz rozwojowy dla państw trzecich). Czyli propozycja zakłada wydatki UE na poziomie prawie 973 mld euro (w tzw. zobowiązaniach) w ciągu siedmiu lat.

Czytaj więcej w Money.pl
"Dobrze, że to Tusk negocjuje budżet" Koledzy z PiS wykazali się piramidalną naiwnością - powiedział szef MSZ Radosław Sikorski.
Tusk bije się o polski interes. Ma szanse? Eksperci są realistami. W tej walce możemy rozbić się o solidny, brytyjski mur.
Już wiadomo, ile miliardów chcą zabrać Polsce - _ Miliard w tę, czy czy miliard w tę - każdy by to przeżył. Nikt nie będzie do końca zadowolony _ - powiedział Donald Tusk.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)