Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Walka z biurokracją w UE. Lepiej dla małych firm w dostępie do środków Unii

0
Podziel się:

Małe firmy będą odciążone z części biurokratycznych obowiązków związanych z rozliczaniem projektów współfinansowanych z funduszy UE.

Walka z biurokracją w UE. Lepiej dla małych firm w dostępie do środków Unii
(ec.europa.eu)

Małe firmy będą odciążone z części biurokratycznych obowiązków związanych z rozliczaniem projektów współfinansowanych z funduszy UE, mają też szybciej otrzymywać płatności - poinformował komisarz UE ds. budżetu Janusz Lewandowski.

Ułatwienia wchodzą w życie od 1 stycznia 2013 r., choć w praktyce skorzystają z nich realizatorzy projektów dofinansowywanych z nowego budżetu UE na lata 2014-2020. Uzgodnienia ułatwień między unijnymi instytucjami trwały dwa lata.

_ - 2 lata temu, gdy zostałem komisarzem, miałem na biurku ponad 200 wniosków z rozmaitych stron UE z jednym wołaniem: uproście reguły, bo jest za dużo biurokracji i koncentrujemy się na robotach papierowych, a nie na projektach _ - uzasadniał uproszczenia Lewandowski.

Podkreślił, że dostęp do środków UE i administracyjna obsługa dofinansowania została uproszczona, zwłaszcza dla małych firm, które nie mają rozbudowanej księgowości. _ Oni mają tak zwaną lekką procedurę, nie muszą dostarczać wszystkich dokumentów. Wszyscy, którzy pracowali już z Komisją, nie muszą na nowo wypełniać rozmaitych formularzy za każdym razem, są skrócone terminy płatności _ - wymienił.

Dodał, że podniesiono próg grantów zwolnionych z części obowiązków biurokratycznych i objętych uproszczonym przepływem dokumentów z KE - z 25 do 60 tys. euro. Zgodnie z nowymi zasadami realizatorzy projektów - w zależności od tego, ile wysiłku wymaga weryfikacja ich faktur - mają otrzymywać refundację z KE w ciągu 30, 60 lub 90 dni. Za opóźnioną płatność będą dostawać odsetki.

Ponadto ocena projektów ma się odbywać bardziej według kryterium _ uzyskanego efektu _, niż _ tylko tego, czy wypełniono poprawnie rubryki _. Takim efektem może być zwiększenie konkurencyjności gospodarki lub korzyści dla gminy.

Lewandowski przyznał, że w związku z uproszczeniami istnieje ryzyko _ pewnych nadużyć _, ale została zwiększona odpowiedzialność państw członkowskich (zarządzających 80 proc. unijnych funduszy) za właściwe wydatkowanie środków UE. Instytucje zarządzające funduszami w krajach członkowskich będą zobowiązane do składania corocznych _ deklaracji menedżerskich _, czyli deklaracji właściwego wydatkowania środków.

Przyszły budżet UE na lata 2014-2020 ma być też zmodernizowany i wzbogacony o nowe narzędzia finansowe, takie jak gwarancje budżetu UE na finansowanie transgranicznych projektów infrastrukturalnych, ale także - jak zaznaczył Lewandowski - gwarancje zwiększające płynność finansowania dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Czytaj więcej o walce z biurokracją w Europie w Money.pl
70 pomysłów na to jak ulżyć firmom. Trzeci pakiet Pawlaka Zobacz, jakie zmiany szykuje resort gospodarki i czy mają one szanse wejść w życie.
Kolejny absurd we Włoszech. Zatrudnili... Władze regionu Sycylii zatrudniły 30 _ chodziarzy _, których zadaniem jest przenoszenie dokumentów z pokoju do pokoju
Ruszają twarde negocjacje o pieniądze z Unii Lewandowski ma nadzieję, że negocjacje budżetu UE na '14-20 dadzą efekt w grudniu tego roku.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)