Notowania

pomoc dla grecji
29.06.2011 12:05

Ważą się losy Grecji. "Głosowanie przeciw to samobójstwo"

Bez kolejnej transzy pomocy grecki rząd nie będzie w stanie płacić świadczeń i pokryć bieżących zobowiązań. Warunkiem są reformy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Grecki parlament rozpoczął debatę w sprawie rządowego programu oszczędnościowego, który jest bardzo niepopularny wśród Greków. Jego przyjęcie jest warunkiem otrzymania przez ten pogrążony w kryzysie kraj pomocy międzynarodowej.*

Cytowane przez agencje Reutera źródło parlamentarne poinformowało, że kluczowe głosowanie prawdopodobnie odbędzie się między godz. 14 a 17 czasu lokalnego (godzina 13-16 czasu polskiego).

Prezes greckiego banku centralnego Jeorjos Prowopulos ostrzegł, że odrzucenie planu przez grecki parlament miałoby _ katastrofalne konsekwencje _. - _ Gdyby parlament zagłosował przeciwko byłoby to przestępstwo, kraj głosowałby za własnym samobójstwem _ - oświadczył Prowopulos na łamach _ Financial Times _.

Do przyjęcia planu wezwała także francuska minister finansów Christine Lagarde, która została wybrana na stanowisko nowego dyrektora zarządzającego Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Lagarde zaapelowała przede wszystkim do opozycji, aby stanęła ramię w ramię z rządem. _ - Opozycja powinna w poczuciu narodowej jedności wesprzeć rząd. Chodzi o los kraju _ - powiedziała francuskim telewizjom LCI i TF1.

Rano w Atenach, na kilka godzin przed ważnym głosowaniem, doszło do kolejnych starć między grupą manifestantów a policjantami, którzy użyli gazu łzawiącego. Policjanci starli się z grupą około 400 lewicujących manifestantów, którzy zebrali się przed hotelem Hilton w centrum miasta. Zamierzali oni udać się na centralny plac Syntagma, ale zostali rozproszeni przez policję za pomocą gazu łzawiącego.

ZOBACZ MATERIAŁ TELEWIZJI RUSSIA TODAY:

Jak podał na swojej stronie internetowej hiszpański dziennik _ El Pais _, dziewięciu przechodniów trafiło do szpitali w Atenach w związku z problemami z oddychaniem. Wywołane są one dużym zagęszczeniem gazów łzawiących.

_ - Rząd w ubiegłym roku postanowił zniszczyć sektor publiczny i uniwersytety, domagamy się wyborów, w przeciwnym razie zostaniemy na ulicy przez miesiąc _ - ostrzegał jeden z protestujących, student czwartego roku ekonomii.

Przyjęcie pakietu jest warunkiem otrzymania kolejnej - 12-miliardowej - transzy pomocy (opiewającej w sumie na 110 miliardów euro), wynegocjowanej przez Grecję z MFW i UE jeszcze w ubiegłym roku. Socjalistyczny rząd Jeorjosa Papandreu planuje także prywatyzację, która powinna do 2015 roku zasilić budżet państwa o 50 miliardów euro. Jutro głosowane mają zostać szczegółowe warunki przyjęcia tego planu. Od wczoraj w Grecji trwa 48-godzinny strajk generalny w proteście przeciwko rządowemu programowi.

Wczoraj w starciach w centrum Aten rannych zostało co najmniej 46 osób, w większości policjantów. Demonstranci zamierzali otoczyć budynek parlamentu żywym łańcuchem, żeby uniemożliwić deputowanym przegłosowanie planu.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/221/t148701.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/bitwa;na;ulicach;aten;tysiace;przeciw;reformom,112,0,862320.html) Bitwa na ulicach Aten. Tysiące przeciw reformom
Socjaliści Papandreu dysponują w 300-osobowym parlamencie większością pięciu mandatów. Sprzeciw wobec programu cięć budżetowych i podwyżek podatków manifestowali nawet parlamentarzyści z rządzącego ugrupowania PASOK.

Jeden z socjalistycznych deputowanych zapowiedział, że zdecydowanie zamierza głosować przeciwko planowi oszczędności - podała agencja AP.

Aleksandros Athanasiadis zastrzegł, że będzie jedynym parlamentarzystą PASOK, który zagłosuje w ten sposób. Jego deklaracja oznacza, że plan najpewniej zostanie zaaprobowany w kluczowym głosowaniu. Wcześniej informowano, że taki zamiar miało co najmniej dwóch deputowanych. Jeden z nich oświadczył jednak, że zagłosuje _ za _, ponieważ _ interes kraju jest ważniejszy niż nasza własna godność _.

Rząd twierdzi, że bez kolejnej transzy pomocy po połowie lipca nie będzie w stanie płacić świadczeń i pokryć bieżących zobowiązań. Grecja negocjuje także kolejny plan ratunkowy. Jego wielkość nie jest jeszcze ustalona, ale Papandreu zasygnalizował już, że będzie to pomoc _ podobna _ do poprzedniej.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/212/t148692.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/strajk;generalny;w;grecji;5;tys;policjantow;na;ulicach;aten,135,0,862087.html) Strajk generalny w Grecji: 5 tys. policjantów na ulicach Aten W wyniku zamieszek zatrzymano 18 osób, 5 zostało aresztowanych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/195/t148675.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/belka;pomoc;dla;grecji;uspokoi;zlotego,209,0,861905.html) Belka: Pomoc dla Grecji uspokoi złotego Zdaniem prezesa NBP kolejne transze kredytu dla Aten leżą także w interesie Polski.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/244/t148468.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polska;nie;bedzie;musiala;sie;dokladac;do;ratowania;grecji,159,0,860063.html) Polska nie będzie musiała się dokładać do ratowania Grecji W nowym pakiecie pomocy nie zostanie użyty mechanizm gwarancji z unijnego budżetu, w którym mieliśmy uczestniczyć. Van Rompuy: _ Wybrano formę pożyczek dwustronnych _.
Tagi: pomoc dla grecji, grecja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, najważniejsze, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz